WMWaste Management

🇺🇸 US
Smart Money 50
226.86
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$63.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $785M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+8.6). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.30x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($1.1B) kârın %140'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 31.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 9.04. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 15.1. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %28.6. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%20.6
VaR 95% ?
%2.10
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.99
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.89
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.1
09.03.2026 → 01.10.2026
Çarpıklık ?
-0.05
Parametrik%2.10
Historik%1.73
Cornish-Fisher%2.08
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-11.1%
ROIC ?
11.2%
DCF Değer ?
202.99
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+8.6 artarak 785.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+8.1)
Hasılat çeyreklik %+7.3 büyüdü (6.7B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.8
Net kâr marjı: %11.7
FAVÖK çeyreklik %+10.1 büyüdü (2.0B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %29.8
Toplam borç: 23.4B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 22.8B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.35x
Cari oran < 1: 0.91x — likidite riski
Nakit %+252.5 arttı → 557.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.7B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B USD
ROE düşük: %7.9
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 46.4B USD (%+1.6)
Özkaynak: 9.9B USD (%-1.0)
İşletme kârı pozitif: 1.3B USD
İşletme kârı büyüme: %+16.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.6x (Faiz: 233.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 400.0M USD
Net işletme sermayesi negatif: -551.0M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-63.0
CAPEX: 630.0M USD (Hasılatın %9.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.9
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 222.70 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %12
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.7
Net kâr marjı %11.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %28.6
ROE %28.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %29.8
FAVÖK marjı %29.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %40.8
Hasılat başına brüt kâr %40.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 31.5x Sektör: 26.5x
F/K 31.5x — sektör medyanının (26.5x) %19 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 9.04x Sektör: 4.51x
PD/DD 9.04x — sektör medyanının %100 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 15.1x Sektör: 15.8x
EV/EBITDA 15.1x — sektör medyanı (15.8x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.91x
Cari oran 0.91x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.1x
Net Borç/EBITDA 3.1x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 2.35x
Borç/Özkaynak 2.35x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 8.2x
Faiz karşılama 8.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.0
Hasılat yıllık %4.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+8.1
Net kâr yıllık %8.1 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 730.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 670.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-11.1%
Eksi %11.1 beklenen değer (199.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 193.43 | PD/DD hedefi: 119.47 | EV/EBITDA hedefi: 235.01 | DCF hedefi: 202.99
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 8.2x — güçlü. Borç/EBITDA 3.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 51/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.2
ROIC (%11.2) sermaye maliyetini hafifçe (2.7 puan) aşıyor.
WACC: %8.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
202.99
DCF (202.99) güncel fiyatla (%-9.6) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 224.49
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$63.1
Güncel fiyat Graham değerinin %71.9 üzerinde ($63.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
31.5x vs 26.5x
Sektör medyanının %19 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
9.04x vs 4.51x
Sektörden %100 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
15.1x vs 15.8x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.2 vs %8.4 WACC
ROIC 2.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.1 vs %29.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (226.86), TRAMA-99 çizgisi (222.70) ile yakın seviyede (%+1.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 226.86
TRAMA: 222.70
Fark: %+1.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

WM — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.