VZVerizon

🇺🇸 US
Smart Money 43
44.79
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$46.8
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
29/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (29/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $3.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-24.0 geriledi ($5.0B → $3.8B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.7 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.80x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.60x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($5.4B) kârın %140'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.5. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+34.4 artabilir ($3.8B → $5.2B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%27.3
VaR 95% ?
%2.78
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.95
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.85
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%19.6
13.03.2026 → 01.07.2026
Çarpıklık ?
0.41
Parametrik%2.78
Historik%2.41
Cornish-Fisher%2.13
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+81.0%
ROIC ?
7.4%
DCF Değer ?
177.98
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-24.0 düşerek 3.8B USD oldu
Yıllık net kâr %-23.3 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (34.3B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %61.8
Brüt marj değişimi: %+1.5 puan
Net kâr marjı: %11.2
FAVÖK çeyreklik %-9.9 düştü (12.3B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %35.8
Toplam borç: 188.5B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 186.7B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.81x
Cari oran < 1: 0.60x — likidite riski
Nakit %-79.1 azaldı → 1.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 10.4B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 5.4B USD
ROE düşük: %3.7
ROA düşük: %0.9
Toplam varlıklar: 410.2B USD (%-1.8)
Özkaynak: 103.9B USD (%+0.6)
İşletme kârı pozitif: 7.2B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.2x (Faiz: 2.0B USD)
Ödenmiş sermaye: 4.2B USD
Net işletme sermayesi negatif: -24.6B USD — kısa vadeli baskı
CAPEX: 5.1B USD (Hasılatın %14.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.1
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 46.20 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %9
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.2
Net kâr marjı %11.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -3.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.6
ROE %15.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %35.8
FAVÖK marjı %35.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %61.8
Hasılat başına brüt kâr %61.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 11.5x Sektör: 20.3x
F/K 11.5x — sektör medyanının (20.3x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.79x Sektör: 3.72x
PD/DD 1.79x — sektör medyanının (3.72x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.8x Sektör: 12.4x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanının (12.4x) %37 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.60x
Cari oran 0.60x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.9x
Net Borç/EBITDA 3.9x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.81x
Borç/Özkaynak 1.81x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 6.5x
Faiz karşılama 6.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.7
Hasılat yıllık %-0.7 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-23.3
Net kâr yıllık %-23.3 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 4.8B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 3.7B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+81.0%
Artı %81.0 beklenen değer (81.14) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 80.18 | PD/DD hedefi: 97.55 | EV/EBITDA hedefi: 71.62 | DCF hedefi: 134.49
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%7.4) – WACC (%5.5) farkı +1.8 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 6.5x — güçlü. Borç/EBITDA 3.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 56/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetini hafifçe (1.8 puan) aşıyor.
WACC: %5.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
177.98
DCF modeli 177.98 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %297.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 44.83
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$46.8
Graham değeri ($46.8) güncel fiyata yakın (%+4.4). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
11.5x vs 20.3x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.79x vs 3.72x
Sektörden %52 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.8x vs 12.4x
Sektörden %37 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.4 vs %5.5 WACC
ROIC 1.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.6 vs %34.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (44.79), TRAMA-99 çizgisi (46.20) ile yakın seviyede (%-3.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 44.79
TRAMA: 46.20
Fark: %-3.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

VZ — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.