VSURE

NORDIC
9.21
EUR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
65/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
47/100
Dalio Risk ?
42/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl cari oran verisi yok (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0958 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Активная метрика?
3/4
Уверенность?
59%
Сводка надежности Lothien
39/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (39/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €4M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-93.9 geriledi (€62M → €4M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+108.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.4. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.43x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€155M) kârın %4068'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Negatif ROE
ROE: %-0.6. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-93.9) ama yıllık bazda artış (%+108.8). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-39.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
69 дней
Годовая волатильность ?
%43.9
VaR 95% ?
%4.75
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%6.64
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%5.91
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%32.2
29.07.2026 → 08.10.2026
Асимметрия ?
0.25
Parametrik%4.75
Historik%4.56
Cornish-Fisher%4.52
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+82.3%
ROIC ?
1.8%
Значение DCF ?
7.94
Долговой цикл?
Daralma
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-93.9 düşerek 3.8M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+108.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+10.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %48.3
Brüt marj değişimi: %-1.6 puan
Net kâr marjı düşük: %0.4
FAVÖK çeyreklik %-12.4 düştü (414.6M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %40.5
Toplam borç: 5.2B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 5.2B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.58x
Cari oran < 1: 0.43x — likidite riski
Nakit %+13.3 arttı → 36.7M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 399.1M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 154.6M EUR
ROE düşük: %0.0
ROA düşük: %0.0
Toplam varlıklar: 16.3B EUR (%-0.1)
Özkaynak: 8.9B EUR (%+0.3)
İşletme kârı pozitif: 103.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.6x (Faiz: 62.8M EUR)
Ödenmiş sermaye: 1.0B EUR
Net işletme sermayesi negatif: -1.4B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-275.0
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %23.9 (244.5M EUR)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %+0.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 9.21 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %6
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %0.4
Net kâr marjı %0.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -5.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-0.6
ROE %-0.6 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %40.5
FAVÖK marjı %40.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %48.3
Hasılat başına brüt kâr %48.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
PD/DD Oranı 1.05x Сектор: 9.66x
PD/DD 1.05x — sektör medyanının (9.66x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.0x Сектор: 77.4x
EV/EBITDA 9.0x — sektör medyanının (77.4x) %88 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 0.43x
Cari oran 0.43x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.2x
Net Borç/EBITDA 3.2x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.58x
Borç/Özkaynak 0.58x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.5x
Faiz karşılama 5.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+10.3
Hasılat yıllık %10.3 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+108.8
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
65/100
İyi sağlamlık (65/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+82.3%
Artı %82.3 beklenen değer (16.46) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 27.09 | EV/EBITDA hedefi: 27.09 | DCF hedefi: 7.94
Damodaran Değerleme
47/100
Düşük Damodaran skoru (47/100). ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
42/100
Yüksek borç riski (42/100). Faiz karşılama oranı 5.5x — güçlü. Borç/EBITDA 3.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 57/100 | Kalite: 36/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.8
ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin (7.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
7.94
DCF (7.94) güncel fiyatın %12.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 9.03
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.0958 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Сравнение секторов
PD/DD Oranı
1.05x vs 9.66x
Sektörden %89 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.0x vs 77.4x
Sektörden %88 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.8 vs %7.9 WACC
ROIC 6.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-2.5 vs %41.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-2.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (9.21), TRAMA-99 çizgisi (9.21) ile yakın seviyede (%+0.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 9.21
TRAMA: 9.21
Разница: %+0.0
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
VSURE — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.