VRSNVeriSign

🇺🇸 US
Smart Money 62
302.33
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
47/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $216M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.9). İstikrarlı seyir.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %49.8. Her 100$ satıştan 50$ kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.59x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+30.4 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($213M) kârın %98'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 31.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 23.6. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.0
VaR 95% ?
%2.94
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.19
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.31
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%20.8
20.10.2025 → 23.02.2026
Çarpıklık ?
-0.22
Parametrik%2.94
Historik%3.04
Cornish-Fisher%2.96
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-16.4%
ROIC ?
1035.3%
DCF Değer ?
195.40
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (216.5M USD, %+0.9)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+4.4)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (434.6M USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %88.5
Net kâr marjı yüksek: %49.8
FAVÖK yatay seyrede (307.4M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %70.7
Toplam borç %+30.4 arttı → 2.3B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.5B USD
Cari oran < 1: 0.59x — likidite riski
Nakit %+76.4 arttı → 840.9M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 231.6M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 212.8M USD
ROA güçlü: %12.0 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %+39.0 büyüdü → 1.8B USD
Özkaynak: -2.3B USD (%-1.8)
İşletme kârı pozitif: 296.3M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.2x (Faiz: 23.3M USD)
Ödenmiş sermaye: 90.4M USD
Net işletme sermayesi negatif: -776.8M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-6.5
CAPEX: 18.8M USD (Hasılatın %4.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+9.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 277.13 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %62'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %49.8
Net kâr marjı %49.8 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-38.1
ROE %-38.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %70.7
FAVÖK marjı %70.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %88.5
Hasılat başına brüt kâr %88.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %62.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %62.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 31.8x Sektör: 26.9x
F/K 31.8x — sektör medyanının (26.9x) %18 üzerinde. Hafif premium.
EV/EBITDA 23.6x Sektör: 19.4x
EV/EBITDA 23.6x — sektör medyanının (19.4x) %22 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.59x
Cari oran 0.59x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Faiz Karşılama Oranı 16.6x
Faiz karşılama 16.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.0
Hasılat yıllık %6.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+4.4
Net kâr yıllık %4.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 207.6M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 198.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
47/100
Orta düzey sağlamlık (47/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-16.4%
Eksi %16.4 beklenen değer (250.10) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 255.40 | EV/EBITDA hedefi: 245.18 | DCF hedefi: 195.40
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%1035.3) – WACC (%10.7) farkı +1024.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 16.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 61/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1035.3
ROIC (%1035.3) sermaye maliyetini 1024.6 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
195.40
DCF (195.40) güncel fiyatın %34.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 299.08
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
31.8x vs 26.9x
Sektör medyanının %18 üzerinde — pahalı
EV/EBITDA
23.6x vs 19.4x
Sektörden %22 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1035.3 vs %10.7 WACC
ROIC 1024.6 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%49.8 vs %70.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %49.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (302.33), TRAMA-99 çizgisinin %9.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 302.33
TRAMA: 277.13
Fark: %+9.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

VRSN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.