VOEVoestalpine AG

🇦🇹 Avusturya Borsası
44.44
EUR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€55.7
Makul
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €195M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+14.5). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+93.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.7. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.98. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%38.1
VaR 95% ?
%3.78
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%5.42
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%4.43
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%24.2
25.02.2026 → 20.03.2026
Асимметрия ?
0.55
Parametrik%3.78
Historik%3.35
Cornish-Fisher%3.29
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+44.7%
ROIC ?
6.6%
Значение DCF ?
48.19
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+14.5 artarak 194.7M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+93.3
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (4.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.4)
Brüt kâr marjı: %20.5
Net kâr marjı düşük: %4.9
FAVÖK çeyreklik %+10.7 büyüdü (504.1M EUR)
FAVÖK marjı: %12.6
Toplam borç %-15.5 azaldı → 2.0B EUR
Net borç: 1.2B EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.26x
Cari oran: 1.41x — yeterli likidite
Nakit %-21.0 azaldı → 865.8M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 344.3M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 71.0M EUR
ROE düşük: %2.5
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 15.9B EUR (%-0.9)
Özkaynak: 7.8B EUR (%+3.1)
İşletme kârı pozitif: 303.3M EUR
İşletme kârı büyüme: %+20.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.2x (Faiz: 29.3M EUR)
Ödenmiş sermaye: 171.5M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.2B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+9.6
CAPEX: 273.3M EUR (Hasılatın %6.8'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 43.95 EUR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %4.9
Net kâr marjı %4.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.7
ROE %6.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.6
FAVÖK marjı %12.6 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %20.5
Hasılat başına brüt kâr %20.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Оценка
F/K Oranı 14.7x Сектор: 25.6x
F/K 14.7x — sektör medyanının (25.6x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.98x Сектор: 1.50x
PD/DD 0.98x — sektör medyanının (1.50x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.3x Сектор: 8.0x
EV/EBITDA 5.3x — sektör medyanının (8.0x) %34 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 1.41x
Cari oran 1.41x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.2x
Net Borç/EBITDA 1.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.26x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.2x
Faiz karşılama 12.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.4
Hasılat yıllık %2.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+93.3
Net kâr yıllık %93.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 147.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 41.0M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+44.7%
Artı %44.7 beklenen değer (64.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 90.04 | PD/DD hedefi: 69.74 | EV/EBITDA hedefi: 67.35 | DCF hedefi: 48.19
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). ROIC (%6.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 12.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 85/100 | Kalite: 60/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.6
ROIC (%6.6) sermaye maliyetinin (8.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
48.19
DCF (48.19) güncel fiyatla (%+8.4) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 44.44
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
€55.7
Graham değeri (€55.7) güncel fiyatın %25.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
14.7x vs 25.6x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.98x vs 1.50x
Sektörden %35 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.3x vs 8.0x
Sektörden %34 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.6 vs %8.8 WACC
ROIC 2.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.4 vs %10.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (44.44), TRAMA-99 çizgisi (43.95) ile yakın seviyede (%+1.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 44.44
TRAMA: 43.95
Разница: %+1.1
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
VOE — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.