VOEVoestalpine AG

🇦🇹 Avusturya Borsası
44.44
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€55.7
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €195M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+14.5). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+93.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.7. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.98. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%38.1
VaR 95% ?
%3.78
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.42
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.43
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%24.2
25.02.2026 → 20.03.2026
الانحراف ?
0.55
Parametrik%3.78
Historik%3.35
Cornish-Fisher%3.29
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+44.7%
ROIC ?
6.6%
قيمة DCF ?
48.19
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+14.5 artarak 194.7M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+93.3
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (4.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.4)
Brüt kâr marjı: %20.5
Net kâr marjı düşük: %4.9
FAVÖK çeyreklik %+10.7 büyüdü (504.1M EUR)
FAVÖK marjı: %12.6
Toplam borç %-15.5 azaldı → 2.0B EUR
Net borç: 1.2B EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.26x
Cari oran: 1.41x — yeterli likidite
Nakit %-21.0 azaldı → 865.8M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 344.3M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 71.0M EUR
ROE düşük: %2.5
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 15.9B EUR (%-0.9)
Özkaynak: 7.8B EUR (%+3.1)
İşletme kârı pozitif: 303.3M EUR
İşletme kârı büyüme: %+20.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 17.2x (Faiz: 29.3M EUR)
Ödenmiş sermaye: 171.5M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.2B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+9.6
CAPEX: 273.3M EUR (Hasılatın %6.8'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 43.95 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.9
Net kâr marjı %4.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.7
ROE %6.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.6
FAVÖK marjı %12.6 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %20.5
Hasılat başına brüt kâr %20.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 14.7x القطاع: 25.6x
F/K 14.7x — sektör medyanının (25.6x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.98x القطاع: 1.50x
PD/DD 0.98x — sektör medyanının (1.50x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.3x القطاع: 8.0x
EV/EBITDA 5.3x — sektör medyanının (8.0x) %34 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.41x
Cari oran 1.41x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.2x
Net Borç/EBITDA 1.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.26x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.2x
Faiz karşılama 12.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.4
Hasılat yıllık %2.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+93.3
Net kâr yıllık %93.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 147.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 41.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+44.7%
Artı %44.7 beklenen değer (64.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 90.04 | PD/DD hedefi: 69.74 | EV/EBITDA hedefi: 67.35 | DCF hedefi: 48.19
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). ROIC (%6.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 12.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 85/100 | Kalite: 60/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.6
ROIC (%6.6) sermaye maliyetinin (8.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
48.19
DCF (48.19) güncel fiyatla (%+8.4) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 44.44
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
€55.7
Graham değeri (€55.7) güncel fiyatın %25.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.7x vs 25.6x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.98x vs 1.50x
Sektörden %35 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.3x vs 8.0x
Sektörden %34 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.6 vs %8.8 WACC
ROIC 2.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.4 vs %10.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (44.44), TRAMA-99 çizgisi (43.95) ile yakın seviyede (%+1.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 44.44
TRAMA: 43.95
الفرق: %+1.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
VOE — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.