VMCVulcan Materials

🇺🇸 US
Smart Money 41
257.63
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
74/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
$112.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $323M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+95.4 arttı ($166M → $323M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+22.8 arttı ($1.8B → $2.2B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %24.1 → %29.0 (+4.9 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %15.0. Her 100$ satıştan 15$ kâr kalıyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+45.7 arttı ($437M → $637M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.1. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+21.3 artabilir ($323M → $392M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%28.6
VaR 95% ?
%3.01
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.24
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.09
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%27.1
10.02.2026 → 18.09.2026
Çarpıklık ?
-0.28
Parametrik%3.01
Historik%3.07
Cornish-Fisher%3.10
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-12.6%
ROIC ?
9.8%
DCF Değer ?
134.33
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+95.4 artarak 323.4M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+0.8)
Hasılat çeyreklik %+22.8 büyüdü (2.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.5)
Brüt kâr marjı: %29.0
Brüt marj değişimi: %+4.9 puan
Net kâr marjı yüksek: %15.0
FAVÖK çeyreklik %+45.7 büyüdü (636.7M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %29.5
Toplam borç: 4.9B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 4.7B USD
Borç/Özkaynak oranı: 0.58x
Cari oran: 1.76x — yeterli likidite
Nakit %+38.5 arttı → 194.2M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 343.5M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 149.6M USD
ROE düşük: %3.8
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar: 16.4B USD (%-1.4)
Özkaynak: 8.5B USD (%+0.2)
İşletme kârı pozitif: 466.8M USD
İşletme kârı büyüme: %+75.7
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.4x (Faiz: 99.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 129.4M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 932.7M USD
İşletme sermayesi değişimi: %-41.2
CAPEX: 193.9M USD (Hasılatın %9.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-8.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 281.22 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %15.0
Net kâr marjı %15.0 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +5.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.2
ROE %13.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %29.5
FAVÖK marjı %29.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.0
Hasılat başına brüt kâr %29.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %12.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %12.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 29.8x Sektör: 23.9x
F/K 29.8x — sektör medyanının (23.9x) %25 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 3.93x Sektör: 3.69x
PD/DD 3.93x — sektör medyanının (3.69x) %7 üzerinde.
EV/EBITDA 16.1x Sektör: 15.2x
EV/EBITDA 16.1x — sektör medyanının (15.2x) %5 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.76x
Cari oran 1.76x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.1x
Net Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.58x
Borç/Özkaynak 0.58x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 10.5x
Faiz karşılama 10.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.5
Hasılat yıllık %2.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+0.8
Net kâr yıllık %0.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 317.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 132.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-12.6%
Eksi %12.6 beklenen değer (224.57) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 209.43 | PD/DD hedefi: 252.53 | EV/EBITDA hedefi: 243.68 | DCF hedefi: 134.33
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
74/100
Düşük borç riski (74/100). Faiz karşılama oranı 10.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 80/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.8
ROIC (%9.8) sermaye maliyetini hafifçe (0.3 puan) aşıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
134.33
DCF (134.33) güncel fiyatın %47.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 257.02
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$112.7
Güncel fiyat Graham değerinin %56.2 üzerinde ($112.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
29.8x vs 23.9x
Sektör medyanının %25 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.93x vs 3.69x
Sektörden %7 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.1x vs 15.2x
Sektörden %5 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.8 vs %9.5 WACC
ROIC 0.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.7 vs %29.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (257.63), TRAMA-99 çizgisinin %8.4 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 257.63
TRAMA: 281.22
Fark: %-8.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

VMC — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.