VBBR3Vibra Energia S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
36.65
BRL
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
51/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
R$43.2
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
91/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (91/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$2.4B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+45.4 arttı (R$1.6B → R$2.4B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+681.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.01x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R$2.8B) kârın %119'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+41.9 arttı (R$3.0B → R$4.2B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.6. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-39.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%28.5
VaR 95% ?
%2.73
daily max loss
VaR 99% ?
%3.95
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.76
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%18.4
15.04.2026 → 16.06.2026
Skewness ?
-0.40
Parametrik%2.73
Historik%2.46
Cornish-Fisher%2.89
Return Distribution
Valuation
Potential?
+43.2%
ROIC ?
18.5%
DCF Value ?
46.25
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+45.4 artarak 2.4B BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+681.1
Hasılat çeyreklik %+19.1 büyüdü (57.3B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+25.6)
Brüt kâr marjı düşük: %8.9
Brüt marj değişimi: %+2.5 puan
Net kâr marjı düşük: %4.1
FAVÖK çeyreklik %+41.9 büyüdü (4.2B BRL)
FAVÖK marjı düşük: %7.4
Toplam borç: 21.9B BRL
Net borç: 16.1B BRL
Borç/Özkaynak oranı: 0.93x
Cari oran güçlü: 2.01x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+13.3 arttı → 5.8B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 3.0B BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 2.8B BRL
ROE: %10.0
ROA: %3.6
Toplam varlıklar: 65.8B BRL (%+2.5)
Özkaynak %+8.3 arttı → 23.5B BRL
İşletme kârı pozitif: 3.9B BRL
İşletme kârı büyüme: %+48.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.4x (Faiz: 954.0M BRL)
Ödenmiş sermaye: 1.2B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 14.1B BRL
İşletme sermayesi değişimi: %+26.0
CAPEX: 235.0M BRL (Hasılatın %0.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.4
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 35.45 BRL
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %4.1
Net kâr marjı %4.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %22.3
ROE %22.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %7.4
FAVÖK marjı %7.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %8.9
Hasılat başına brüt kâr %8.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 8.6x Sector: 15.8x
F/K 8.6x — sektör medyanının (15.8x) %45 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.85x Sector: 2.55x
PD/DD 1.85x — sektör medyanı (2.55x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 5.8x Sector: 6.8x
EV/EBITDA 5.8x — sektör medyanı (6.8x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 2.01x
Cari oran 2.01x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.1x
Net Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.93x
Borç/Özkaynak 0.93x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.3x
Faiz karşılama 3.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+25.6
Hasılat yıllık %25.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+681.1
Net kâr yıllık %681.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 2.3B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 594.5M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+43.2%
Artı %43.2 beklenen değer (52.03) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 80.26 | PD/DD hedefi: 53.32 | EV/EBITDA hedefi: 42.41 | DCF hedefi: 46.25
Damodaran Değerleme
51/100
Orta Damodaran skoru (51/100). ROIC (%18.5) – WACC (%15.4) farkı +3.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 3.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 72/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%18.5
ROIC (%18.5) sermaye maliyetini hafifçe (3.1 puan) aşıyor.
WACC: %15.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.25
DCF modeli 46.25 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %27.3 ucuz.
Mevcut fiyat: 36.34
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
R$43.2
Graham içsel değer: R$43.2. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
8.6x vs 15.8x
Sektör medyanının %45 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.85x vs 2.55x
Sektörden %28 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.8x vs 6.8x
Sektörden %14 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%18.5 vs %15.4 WACC
ROIC 3.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.5 vs %5.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (36.65), TRAMA-99 çizgisi (35.45) ile yakın seviyede (%+3.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 36.65
TRAMA: 35.45
Difference: %+3.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
VBBR3 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.