URIUnited Rentals

🇺🇸 US
Smart Money 52
1029.64
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
38/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
$375.4
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $753M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.8 arttı ($531M → $753M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %17.1. Her 100$ satıştan 17$ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.66x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.76x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($753M) ama FCF negatif (-$261M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 7.07. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %29.0. Sermaye verimli kullanılıyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%43.4
VaR 95% ?
%4.45
daily max loss
VaR 99% ?
%6.32
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.27
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%30.3
15.10.2025 → 20.03.2026
Skewness ?
2.11
Parametrik%4.45
Historik%3.30
Cornish-Fisher%1.44
Return Distribution
Valuation
Potential?
-6.8%
ROIC ?
12.9%
DCF Value ?
56.17
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.8 artarak 753.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+21.1
Hasılat çeyreklik %+10.7 büyüdü (4.4B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+11.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %39.3
Brüt marj değişimi: %+2.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %17.1
FAVÖK çeyreklik %+19.9 büyüdü (2.0B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %45.5
Toplam borç: 15.4B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 15.3B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.67x
Cari oran < 1: 0.76x — likidite riski
Nakit %-28.2 azaldı → 112.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.8B USD
Serbest nakit akışı negatif: -261.0M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %8.2
ROA: %2.4
Toplam varlıklar: 31.3B USD (%+4.8)
Özkaynak: 9.2B USD (%+2.9)
İşletme kârı pozitif: 1.1B USD
İşletme kârı büyüme: %+25.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.7x (Faiz: 146.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 62.3M USD
Net işletme sermayesi negatif: -1.1B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-36.0
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %46.5 (2.1B USD)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.8
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 1021.94 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %17.1
Net kâr marjı %17.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %29.0
ROE %29.0 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %45.5
FAVÖK marjı %45.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %39.3
Hasılat başına brüt kâr %39.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 24.7x Sector: 26.5x
F/K 24.7x — sektör medyanına (26.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 7.07x Sector: 4.51x
PD/DD 7.07x — sektör medyanının %57 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 10.8x Sector: 15.8x
EV/EBITDA 10.8x — sektör medyanının (15.8x) %31 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 0.76x
Cari oran 0.76x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.1x
Net Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.67x
Borç/Özkaynak 1.67x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 10.5x
Faiz karşılama 10.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+11.8
Hasılat yıllık %11.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+21.1
Net kâr yıllık %21.1 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.8B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -3.0B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-6.8%
Eksi %6.8 beklenen değer (976.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 1113.93 | PD/DD hedefi: 717.31 | EV/EBITDA hedefi: 1530.07 | DCF hedefi: 262.00
Damodaran Değerleme
38/100
Düşük Damodaran skoru (38/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 10.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 66/100 | Borç Servis: 69/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.9
ROIC (%12.9) sermaye maliyetini hafifçe (4.3 puan) aşıyor.
WACC: %8.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
56.17
DCF (56.17) güncel fiyatın %94.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 1047.99
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
$375.4
Güncel fiyat Graham değerinin %64.2 üzerinde ($375.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
24.7x vs 26.5x
Sektör medyanının %7 altında — ucuz
PD/DD Oranı
7.07x vs 4.51x
Sektörden %57 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.8x vs 15.8x
Sektörden %31 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.9 vs %8.6 WACC
ROIC 4.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%15.7 vs %44.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %15.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (1029.64), TRAMA-99 çizgisi (1021.94) ile yakın seviyede (%+0.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 1029.64
TRAMA: 1021.94
Difference: %+0.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

URI — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.