TMPVTata Motors Passenger Vehicles Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
286.85
INR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
45/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹7.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-86.6 geriledi (₹57.8B → ₹7.8B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-80.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-44.5 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 1.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.94. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %71.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+487.4 artabilir (₹7.8B → ₹45.5B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
248 أيام
التقلب السنوي ?
%30.7
VaR 95% ?
%3.29
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.61
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.40
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%34.5
03.11.2025 → 08.10.2026
الانحراف ?
0.02
Parametrik%3.29
Historik%3.16
Cornish-Fisher%3.18
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+97.0%
ROIC ?
-11.9%
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-86.6 düşerek 7.8B INR oldu
Yıllık net kâr %-80.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %-9.6 düştü (948.3B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %36.5
Net kâr marjı düşük: %0.8
FAVÖK çeyreklik %-44.5 düştü (72.9B INR)
FAVÖK marjı düşük: %7.7
İşletme kârı negatif: -71.5B INR — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.7x (Faiz: 8.3B INR)
Ödenmiş sermaye: 3.7B INR
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 332.58 INR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %0.8
Net kâr marjı %0.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %71.1
ROE %71.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %7.7
FAVÖK marjı %7.7 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %36.5
Hasılat başına brüt kâr %36.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
التقييم
F/K Oranı 1.3x القطاع: 33.4x
F/K 1.3x — sektör medyanının (33.4x) %96 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.94x القطاع: 4.71x
PD/DD 0.94x — sektör medyanının (4.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.7x القطاع: 18.9x
EV/EBITDA 8.7x — sektör medyanının (18.9x) %54 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 0.84x
Cari oran 0.84x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.3x
Net Borç/EBITDA 4.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.73x
Borç/Özkaynak 0.73x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.3x
Faiz karşılama 6.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.8
Hasılat yıllık %8.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-80.2
Net kâr yıllık %-80.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+97.0%
Artı %97.0 beklenen değer (565.21) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 690.85 | PD/DD hedefi: 860.55 | EV/EBITDA hedefi: 620.16
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). ROIC (%-11.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Orta
Dalio Risk Analizi
45/100
Yüksek borç riski (45/100). Faiz karşılama oranı 6.3x — güçlü. Borç/EBITDA 4.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 45/100 | Borç Servis: 71/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-11.9
ROIC (%-11.9) sermaye maliyetinin (9.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
1.3x vs 33.4x
Sektör medyanının %96 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.94x vs 4.71x
Sektörden %80 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.7x vs 18.9x
Sektörden %54 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-11.9 vs %9.5 WACC
ROIC 21.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%23.2 vs %5.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %23.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (286.85), TRAMA-99 çizgisinin %13.8 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 286.85
TRAMA: 332.58
الفرق: %-13.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
TMPV — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.