TMPVTata Motors Passenger Vehicles Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
286.85
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
45/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹7.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-86.6 geriledi (₹57.8B → ₹7.8B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-80.2 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-44.5 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 1.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.94. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %71.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+487.4 artabilir (₹7.8B → ₹45.5B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
248 gün
Yıllık Volatilite ?
%30.7
VaR 95% ?
%3.29
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.61
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.40
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%34.5
03.11.2025 → 08.10.2026
Çarpıklık ?
0.02
Parametrik%3.29
Historik%3.16
Cornish-Fisher%3.18
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+97.0%
ROIC ?
-11.9%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-86.6 düşerek 7.8B INR oldu
Yıllık net kâr %-80.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %-9.6 düştü (948.3B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %36.5
Net kâr marjı düşük: %0.8
FAVÖK çeyreklik %-44.5 düştü (72.9B INR)
FAVÖK marjı düşük: %7.7
İşletme kârı negatif: -71.5B INR — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.7x (Faiz: 8.3B INR)
Ödenmiş sermaye: 3.7B INR
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 332.58 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %0.8
Net kâr marjı %0.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %71.1
ROE %71.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %7.7
FAVÖK marjı %7.7 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %36.5
Hasılat başına brüt kâr %36.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Değerleme
F/K Oranı 1.3x Sektör: 33.4x
F/K 1.3x — sektör medyanının (33.4x) %96 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.94x Sektör: 4.71x
PD/DD 0.94x — sektör medyanının (4.71x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.7x Sektör: 18.9x
EV/EBITDA 8.7x — sektör medyanının (18.9x) %54 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.84x
Cari oran 0.84x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.3x
Net Borç/EBITDA 4.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.73x
Borç/Özkaynak 0.73x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.3x
Faiz karşılama 6.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.8
Hasılat yıllık %8.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-80.2
Net kâr yıllık %-80.2 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+97.0%
Artı %97.0 beklenen değer (565.21) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 690.85 | PD/DD hedefi: 860.55 | EV/EBITDA hedefi: 620.16
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). ROIC (%-11.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Orta
Dalio Risk Analizi
45/100
Yüksek borç riski (45/100). Faiz karşılama oranı 6.3x — güçlü. Borç/EBITDA 4.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 45/100 | Borç Servis: 71/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-11.9
ROIC (%-11.9) sermaye maliyetinin (9.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
1.3x vs 33.4x
Sektör medyanının %96 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.94x vs 4.71x
Sektörden %80 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.7x vs 18.9x
Sektörden %54 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-11.9 vs %9.5 WACC
ROIC 21.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%23.2 vs %5.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %23.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (286.85), TRAMA-99 çizgisinin %13.8 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 286.85
TRAMA: 332.58
Fark: %-13.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
TMPV — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.