TMCVTata Motors Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
421.05
INR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
61/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
85/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹25.6B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+42.8 arttı (₹17.9B → ₹25.6B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+83.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-20.8 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 12.18. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
230 дней
Годовая волатильность ?
%37.7
VaR 95% ?
%3.77
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%5.39
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%5.06
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%29.1
27.02.2026 → 11.06.2026
Асимметрия ?
0.27
Parametrik%3.77
Historik%3.50
Cornish-Fisher%3.49
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+1.9%
ROIC ?
52.9%
Значение DCF ?
224.04
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+42.8 artarak 25.6B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+83.2
Hasılat çeyreklik %-20.8 düştü (205.8B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+19.7)
Brüt kâr marjı: %30.8
Net kâr marjı: %12.4
FAVÖK çeyreklik %+9.5 büyüdü (36.1B INR)
FAVÖK marjı: %17.6
İşletme kârı pozitif: 14.2B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 26.8x (Faiz: 1.4B INR)
Ödenmiş sermaye: 3.7B INR
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 435.74 INR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %12.4
Net kâr marjı %12.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +5.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %43.5
ROE %43.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %17.6
FAVÖK marjı %17.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %30.8
Hasılat başına brüt kâr %30.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Оценка
F/K Oranı 23.0x Сектор: 33.4x
F/K 23.0x — sektör medyanının (33.4x) %31 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 12.18x Сектор: 4.71x
PD/DD 12.18x — sektör medyanının %159 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 14.1x Сектор: 18.9x
EV/EBITDA 14.1x — sektör medyanı (18.9x) ile uyumlu.
Задолженность
Cari Oran 0.76x
Cari oran 0.76x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.44x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 14.5x
Faiz karşılama 14.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+19.7
Hasılat yıllık %19.7 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+83.2
Net kâr yıllık %83.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
61/100
İyi sağlamlık (61/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+1.9%
Artı %1.9 beklenen değer (429.03) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 660.21 | PD/DD hedefi: 191.43 | EV/EBITDA hedefi: 563.86 | DCF hedefi: 224.04
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%52.9) – WACC (%15.0) farkı +37.8 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
85/100
Düşük borç riski (85/100). Faiz karşılama oranı 14.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 69/100 | Kalite: 87/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%52.9
ROIC (%52.9) sermaye maliyetini 37.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %15.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
224.04
DCF (224.04) güncel fiyatın %46.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 421.05
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
23.0x vs 33.4x
Sektör medyanının %31 altında — ucuz
PD/DD Oranı
12.18x vs 4.71x
Sektörden %159 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.1x vs 18.9x
Sektörden %25 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%52.9 vs %15.0 WACC
ROIC 37.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.6 vs %12.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (421.05), TRAMA-99 çizgisi (435.74) ile yakın seviyede (%-3.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 421.05
TRAMA: 435.74
Разница: %-3.4
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
TMCV — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.