TATACHEMTata Chemicals Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
633.15
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
28/100
Dalio Risk ?
27/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
2/4
Güven?
51%
Lothien Sağlamlık Özeti
40/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (40/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Zarar
Son çeyrekte -₹170M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+99.2 arttı (-₹21.3B → -₹170M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-106.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+23.8 arttı (₹34.4B → ₹42.5B). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %80.5 → %67.2 (-13.2 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+140.0 arttı (-₹14.9B → ₹5.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.76. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 91.0. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+99.2) ama yıllık bazda düşüş (%-106.7). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-146.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%38.5
VaR 95% ?
%4.10
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.75
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.10
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%36.7
16.10.2025 → 30.03.2026
Çarpıklık ?
2.73
Parametrik%4.10
Historik%2.67
Cornish-Fisher%0.83
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+31.9%
ROIC ?
1.2%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+99.2 artarak -170.0M INR oldu
Yıllık net kâr %-106.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %+23.8 büyüdü (42.5B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+14.4)
Brüt kâr marjı güçlü: %67.2
Brüt marj değişimi: %-13.2 puan
Net kâr marjı negatif: %-0.4 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %+140.0 büyüdü (5.9B INR)
FAVÖK marjı: %14.0
İşletme kârı pozitif: 2.2B INR
İşletme kârı büyüme: %+417.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.0x (Faiz: 1.5B INR)
Ödenmiş sermaye: 253.7M INR
Son 3 çeyrek ardışık zarar
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 703.90 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %-0.4
Net kâr marjı %-0.4 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +61.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-10.5
ROE %-10.5 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %14.0
FAVÖK marjı %14.0 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %67.2
Hasılat başına brüt kâr %67.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Değerleme
PD/DD Oranı 0.76x Sektör: 4.33x
PD/DD 0.76x — sektör medyanının (4.33x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 91.0x Sektör: 19.5x
EV/EBITDA 91.0x — sektör medyanının (19.5x) %366 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.07x
Cari oran 1.07x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 30.7x
Net Borç/EBITDA 30.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.38x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 0.4x
Faiz karşılama 0.4x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+14.4
Hasılat yıllık %14.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-106.7
Net kâr yıllık %-106.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+31.9%
Artı %31.9 beklenen değer (834.97) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 1899.45 | EV/EBITDA hedefi: 158.29
Damodaran Değerleme
28/100
Düşük Damodaran skoru (28/100). ROIC (%1.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
27/100
Yüksek borç riski (27/100). Faiz karşılama oranı 0.4x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 30.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 44/100 | Borç Servis: 32/100 | Kalite: 22/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.2
ROIC (%1.2) sermaye maliyetinin (12.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %12.5
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
PD/DD Oranı
0.76x vs 4.33x
Sektörden %82 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
91.0x vs 19.5x
Sektörden %366 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.2 vs %12.5 WACC
ROIC 11.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-13.3 vs %1.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-13.3
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (633.15), TRAMA-99 çizgisinin %10.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 633.15
TRAMA: 703.90
Fark: %-10.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
TATACHEM — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.