TASBPPublic Joint Stock Company Tambov power supply company

🇷🇺 MOEX
0.87
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
85/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
74/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Önceki yıl cari oran verisi yok (C6); Önceki yıl ödenmiş sermaye verisi yok (C7)
Graham ?
₽1.6
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽78M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽1.1B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.07x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽83M) kârın %106'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.9. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %26.8. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 85/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%44.2
VaR 95% ?
%4.51
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.41
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.67
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%40.0
19.03.2026 → 09.07.2026
الانحراف ?
1.02
Parametrik%4.51
Historik%3.93
Cornish-Fisher%3.33
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+77.4%
ROIC ?
362.8%
قيمة DCF ?
1.22
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (78.0M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+19.5
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.8B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+3.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %48.4
Net kâr marjı düşük: %4.4
FAVÖK yatay seyrede (107.2M RUB)
FAVÖK marjı düşük: %6.0
Toplam borç: 16.7M RUB
Net nakit pozisyonunda: -1.1B RUB (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 2.07x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.1B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 82.8M RUB
ROE düşük: %6.7
ROA: %3.9
Toplam varlıklar: 2.0B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 1.2B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 73.2M RUB
Ödenmiş sermaye: 1.7B RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 842.9M RUB
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.4
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 0.86 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %82'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.4
Net kâr marjı %4.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %26.8
ROE %26.8 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %6.0
FAVÖK marjı %6.0 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %48.4
Hasılat başına brüt kâr %48.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 4.9x القطاع: 10.1x
F/K 4.9x — sektör medyanının (10.1x) %52 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.30x القطاع: 1.81x
PD/DD 1.30x — sektör medyanı (1.81x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 1.0x القطاع: 4.9x
EV/EBITDA 1.0x — sektör medyanının (4.9x) %80 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.07x
Cari oran 2.07x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+3.0
Hasılat yıllık %3.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+19.5
Net kâr yıllık %19.5 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 71.6M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 68.1M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
85/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (85/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+77.4%
Artı %77.4 beklenen değer (1.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 1.84 | PD/DD hedefi: 1.29 | EV/EBITDA hedefi: 2.60 | DCF hedefi: 1.22
Damodaran Değerleme
74/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (74/100). ROIC (%362.8) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%362.8
ROIC (%362.8) sermaye maliyetini 315.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %47.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.22
DCF modeli 1.22 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %40.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 0.87
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₽1.6
Graham içsel değer: ₽1.6. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
4.9x vs 10.1x
Sektör medyanının %52 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.30x vs 1.81x
Sektörden %28 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.0x vs 4.9x
Sektörden %80 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%362.8 vs %47.5 WACC
ROIC 315.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.4 vs %6.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (0.87), TRAMA-99 çizgisi (0.86) ile yakın seviyede (%+1.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 0.87
TRAMA: 0.86
الفرق: %+1.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
TASBP — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.