SVAVSollers Public Joint Stock Company

🇷🇺 MOEX
388.00
RUB
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
75/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
₽1,298.2
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽1.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+103.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-10.3 düştü. Şirket daralmada.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.80x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₽1.2B) ama FCF negatif (-₽1.5B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 2.5. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.81. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %32.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 75/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+29.1 artabilir (₽1.2B → ₽1.6B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%68.3
VaR 95% ?
%7.10
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%10.03
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.46
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%61.2
09.12.2025 → 16.07.2026
Çarpıklık ?
6.27
Parametrik%7.10
Historik%4.44
Cornish-Fisher%-10.52
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+91.0%
ROIC ?
21.0%
DCF Değer ?
478.20
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.2B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+103.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (20.6B RUB)
Yıllık hasılat daraldı (%-10.3)
Brüt kâr marjı düşük: %19.0
Net kâr marjı: %6.0
FAVÖK yatay seyrede (2.2B RUB)
FAVÖK marjı düşük: %10.8
Toplam borç: 12.6B RUB
Net borç: 12.1B RUB
Borç/Özkaynak oranı: 0.83x
Cari oran: 1.10x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 438.0M RUB
İşletme nakit akışı negatif: -298.8M RUB
Serbest nakit akışı negatif: -1.5B RUB — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %8.2
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 70.6B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 15.1B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 1.7B RUB
Ödenmiş sermaye: 31.5M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 3.7B RUB
CAPEX: 1.2B RUB (Hasılatın %5.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.9
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 373.50 RUB
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %6.0
Net kâr marjı %6.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %32.7
ROE %32.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %10.8
FAVÖK marjı %10.8 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %19.0
Hasılat başına brüt kâr %19.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-7.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-7.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 2.5x Sektör: 10.1x
F/K 2.5x — sektör medyanının (10.1x) %76 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.81x Sektör: 1.81x
PD/DD 0.81x — sektör medyanının (1.81x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.7x Sektör: 4.9x
EV/EBITDA 2.7x — sektör medyanının (4.9x) %44 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.10x
Cari oran 1.10x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.4x
Net Borç/EBITDA 1.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.83x
Borç/Özkaynak 0.83x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.6x
Faiz karşılama 7.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-10.3
Hasılat yıllık %-10.3 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+103.0
Net kâr yıllık %103.0 artmış (2023/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
75/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (75/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+91.0%
Artı %91.0 beklenen değer (740.93) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 1164.00 | PD/DD hedefi: 957.22 | EV/EBITDA hedefi: 697.73 | DCF hedefi: 478.20
Damodaran Değerleme
50/100
Orta Damodaran skoru (50/100). ROIC (%21.0) – WACC (%26.5) farkı -5.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 7.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 81/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.0
ROIC (%21.0) sermaye maliyetinin (26.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %26.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
478.20
DCF modeli 478.20 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %23.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 388.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1,298.2
Graham içsel değer: ₽1,298.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
2.5x vs 10.1x
Sektör medyanının %76 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.81x vs 1.81x
Sektörden %55 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.7x vs 4.9x
Sektörden %44 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.0 vs %26.5 WACC
ROIC 5.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.0 vs %10.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.0
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (388.00), TRAMA-99 çizgisi (373.50) ile yakın seviyede (%+3.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 388.00
TRAMA: 373.50
Fark: %+3.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
SVAV — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.