STZConstellation Brands

🇺🇸 US
Smart Money 28
131.35
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
71/100
Dalio Risk ?
58/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$107.3
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 0 | Nötr: 4
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $566M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-13.5). İstikrarlı seyir.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.5. Her 100$ satıştan 21$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.18x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($640M) kârın %113'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+47.4 arttı ($945M → $1.4B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.1. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-13.5) ama yıllık bazda artış (%+21.4). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%30.5
VaR 95% ?
%3.17
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.48
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.22
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%32.3
04.02.2026 → 29.09.2026
الانحراف ?
0.05
Parametrik%3.17
Historik%2.74
Cornish-Fisher%3.04
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+71.0%
ROIC ?
13.7%
قيمة DCF ?
331.74
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/8
Yıllık net kâr büyümesi %+180.4
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+37.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %52.9
Net kâr marjı yüksek: %21.5
FAVÖK marjı güçlü: %52.9
Toplam borç: 10.2B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 10.1B USD
Borç/Özkaynak oranı: 1.19x
Cari oran < 1: 1.00x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 98.5M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 816.8M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 639.9M USD
ROE düşük: %6.6
ROA: %2.6
İşletme kârı pozitif: 805.0M USD
Net işletme sermayesi negatif: -4.3M USD — kısa vadeli baskı
CAPEX: 176.9M USD (Hasılatın %6.7'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.7
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 134.94 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %13
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %21.5
Net kâr marjı %21.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -5.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.5
ROE %14.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %52.9
FAVÖK marjı %52.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %52.9
Hasılat başına brüt kâr %52.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %20.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %20.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 9.1x القطاع: 25.4x
F/K 9.1x — sektör medyanının (25.4x) %64 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.58x القطاع: 3.78x
PD/DD 2.58x — sektör medyanının (3.78x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.8x القطاع: 15.1x
EV/EBITDA 9.8x — sektör medyanının (15.1x) %35 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.00x
Cari oran 1.00x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.1x
Net Borç/EBITDA 3.1x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.19x
Borç/Özkaynak 1.19x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 9.4x
Faiz karşılama 9.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.1
Hasılat yıllık %6.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+21.4
Net kâr yıllık %21.4 artmış — güçlü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+71.0%
Artı %71.0 beklenen değer (223.85) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 291.18 | PD/DD hedefi: 203.37 | EV/EBITDA hedefi: 201.19 | DCF hedefi: 331.74
Damodaran Değerleme
71/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (71/100). ROIC (%13.7) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
58/100
Orta düzey borç riski (58/100). Faiz karşılama oranı 9.4x — güçlü. Borç/EBITDA 3.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 54/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.7
ROIC (%13.7) sermaye maliyetini 6.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %6.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
331.74
DCF modeli 331.74 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %153.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 130.88
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$107.3
Güncel fiyat Graham değerinin %18.0 üzerinde ($107.3) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.1x vs 25.4x
Sektör medyanının %64 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.58x vs 3.78x
Sektörden %32 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.8x vs 15.1x
Sektörden %35 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.7 vs %6.9 WACC
ROIC 6.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%20.9 vs %35.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %20.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (131.35), TRAMA-99 çizgisi (134.94) ile yakın seviyede (%-2.7). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 131.35
TRAMA: 134.94
الفرق: %-2.7
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

STZ — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.