STLAP

🇪🇺 Euronext
3.98
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
63/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
47/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
Hesaplanamadı
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.5460 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
51%
ملخص متانة لوذيان
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 5 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €266M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-31.8 geriledi (€390M → €266M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+114.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€266M) ama FCF negatif (-€1.6B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.8. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.19. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.6. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %1.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-31.8) ama yıllık bazda artış (%+114.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-38.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%48.6
VaR 95% ?
%5.33
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.42
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%7.24
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%63.2
05.12.2025 → 14.10.2026
الانحراف ?
-2.11
Parametrik%5.33
Historik%4.38
Cornish-Fisher%5.91
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+56.0%
ROIC ?
0.1%
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-31.8 düşerek 266.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+114.2
Hasılat çeyreklik %+14.0 büyüdü (43.5B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+13.1)
Brüt kâr marjı düşük: %11.0
Net kâr marjı düşük: %0.6
FAVÖK yatay seyrede (2.6B EUR)
FAVÖK marjı düşük: %5.9
Toplam borç: 52.1B EUR
Net borç: 18.4B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.85x
Cari oran: 1.04x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 33.7B EUR
İşletme nakit akışı negatif: -169.0M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -1.6B EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.4
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 213.4B EUR (%+2.9)
Özkaynak: 61.3B EUR (%+1.2)
İşletme kârı pozitif: 983.0M EUR
İşletme kârı büyüme: %+43.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.5x (Faiz: 465.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 2.9B EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.2B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+6.6
CAPEX: 1.5B EUR (Hasılatın %3.4'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-23.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 5.18 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %0.6
Net kâr marjı %0.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %1.1
ROE %1.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %5.9
FAVÖK marjı %5.9 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %11.0
Hasılat başına brüt kâr %11.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-8.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-8.6'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 8.8x القطاع: 11.1x
F/K 8.8x — sektör medyanına (11.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.19x القطاع: 1.23x
PD/DD 0.19x — sektör medyanının (1.23x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.6x القطاع: 5.5x
EV/EBITDA 4.6x — sektör medyanı (5.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.04x
Cari oran 1.04x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 8.1x
Net Borç/EBITDA 8.1x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.85x
Borç/Özkaynak 0.85x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.2x
Faiz karşılama 4.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+13.1
Hasılat yıllık %13.1 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+114.2
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+56.0%
Artı %56.0 beklenen değer (6.21) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 11.94 | EV/EBITDA hedefi: 4.76
Damodaran Değerleme
47/100
Düşük Damodaran skoru (47/100). ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 4.2x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 8.1x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 36/100 | Borç Servis: 64/100 | Kalite: 31/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.1
ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin (3.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %3.8
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
—
Yetersiz çeyrek verisi: 4 mevcut, en az 5 gerekli
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.5460 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
8.8x vs 11.1x
Sektör medyanının %21 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.19x vs 1.23x
Sektörden %85 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.6x vs 5.5x
Sektörden %17 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%0.1 vs %3.8 WACC
ROIC 3.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-1.0 vs %4.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-1.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (3.98), TRAMA-99 çizgisinin %23.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 3.98
TRAMA: 5.18
الفرق: %-23.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
STLAP — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.