STARHEALTHStar Health and Allied Insurance Company Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
548.85
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
24/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
85/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
₹284.5
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹5.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+393.7 arttı (₹1.1B → ₹5.5B). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 30.7. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+34.3 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.36
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.37
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.78
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.6
14.11.2025 → 23.01.2026
Çarpıklık ?
0.54
Parametrik%2.36
Historik%2.27
Cornish-Fisher%2.10
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-12.6%
DCF Değer ?
129.12
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+393.7 artarak 5.5B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+25.5
Hasılat çeyreklik %+13.7 büyüdü (52.9B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+12.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %76.7
Net kâr marjı: %10.4
FAVÖK marjı güçlü: %76.7
Toplam borç %-100.0 azaldı → 0 INR
ROE düşük: %5.4
ROA: %2.3
Toplam varlıklar: 237.8B INR (%-1.2)
Özkaynak %+34.3 arttı → 101.4B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 316.4x (Faiz: 128.2M INR)
Ödenmiş sermaye: 588.4M INR
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.9
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 543.99 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.4
Net kâr marjı %10.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +8.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.9
ROE %8.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %76.7
FAVÖK marjı %76.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %76.7
Hasılat başına brüt kâr %76.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Değerleme
F/K Oranı 30.7x Sektör: 22.8x
F/K 30.7x — sektör medyanının (22.8x) %35 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.18x Sektör: 3.31x
PD/DD 3.18x — sektör medyanı (3.31x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 2.0x Sektör: 10.9x
EV/EBITDA 2.0x — sektör medyanının (10.9x) %82 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 300.2x
Faiz karşılama 300.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.6
Hasılat yıllık %12.6 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+25.5
Net kâr yıllık %25.5 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-12.6%
Eksi %12.6 beklenen değer (479.77) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 505.06 | PD/DD hedefi: 599.83 | EV/EBITDA hedefi: 1646.55 | DCF hedefi: 137.21
Damodaran Değerleme
24/100
Düşük Damodaran skoru (24/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
85/100
Düşük borç riski (85/100). Faiz karşılama oranı 300.2x — güçlü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 65/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
129.12
DCF (129.12) güncel fiyatın %76.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 548.85
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₹284.5
Graham içsel değer: ₹284.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
30.7x vs 22.8x
Sektör medyanının %35 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.18x vs 3.31x
Sektörden %4 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.0x vs 10.9x
Sektörden %82 daha düşük EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %84.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (548.85), TRAMA-99 çizgisi (543.99) ile yakın seviyede (%+0.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 548.85
TRAMA: 543.99
Fark: %+0.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
STARHEALTH — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.