SSAB_B

NORDIC
103.60
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
93/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€8.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
70/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (70/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €186M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+30.0 arttı (€143M → €186M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €785M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.42x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€168M) kârın %90'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 16.20. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 96.0. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%34.5
VaR 95% ?
%3.35
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.83
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.59
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%16.5
11.02.2026 → 19.03.2026
Çarpıklık ?
-0.24
Parametrik%3.35
Historik%3.37
Cornish-Fisher%3.44
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-23.0%
ROIC ?
12.2%
DCF Değer ?
13.32
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+30.0 artarak 185.7M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+12.2
Hasılat çeyreklik %+8.5 büyüdü (2.5B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.2)
Brüt kâr marjı düşük: %15.6
Net kâr marjı: %7.6
FAVÖK çeyreklik %+16.4 büyüdü (333.9M EUR)
FAVÖK marjı: %13.6
Toplam borç: 968.7M EUR
Net nakit pozisyonunda: -785.2M EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.15x
Cari oran güçlü: 2.42x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.8B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 298.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 167.8M EUR
ROE düşük: %2.9
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 10.0B EUR (%+2.9)
Özkaynak: 6.3B EUR (%+1.0)
İşletme kârı pozitif: 237.3M EUR
İşletme kârı büyüme: %+22.0
Faiz karşılama oranı güçlü: 28.6x (Faiz: 11.7M EUR)
Ödenmiş sermaye: 996.6M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.5B EUR
CAPEX: 130.9M EUR (Hasılatın %5.3'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.4
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 101.17 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %7.6
Net kâr marjı %7.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +1.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.8
ROE %5.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.6
FAVÖK marjı %13.6 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %15.6
Hasılat başına brüt kâr %15.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 100.0x Sektör: 83.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (83.2x) %20 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 16.20x Sektör: 9.66x
PD/DD 16.20x — sektör medyanının %68 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 96.0x Sektör: 130.6x
EV/EBITDA 96.0x — sektör medyanı (130.6x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 2.42x
Cari oran 2.42x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.15x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 20.2x
Faiz karşılama 20.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.2
Hasılat yıllık %7.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+12.2
Net kâr yıllık %12.2 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-23.0%
Eksi %23.0 beklenen değer (79.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 46.95 | PD/DD hedefi: 63.11 | EV/EBITDA hedefi: 139.74 | DCF hedefi: 25.67
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
93/100
Düşük borç riski (93/100). Faiz karşılama oranı 20.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 92/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.2
ROIC (%12.2) sermaye maliyetini hafifçe (2.8 puan) aşıyor.
WACC: %9.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
13.32
DCF (13.32) güncel fiyatın %87.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 102.70
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€8.7
Güncel fiyat Graham değerinin %91.5 üzerinde (€8.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
100.0x vs 83.2x
Sektör medyanının %20 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
16.20x vs 9.66x
Sektörden %68 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
96.0x vs 130.6x
Sektörden %27 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.2 vs %9.4 WACC
ROIC 2.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.9 vs %11.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (103.60), TRAMA-99 çizgisi (101.17) ile yakın seviyede (%+2.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 103.60
TRAMA: 101.17
Fark: %+2.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
SSAB_B — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.