SPOTSpotify

🇺🇸 US
530.46
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
63/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
$137.2
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $612M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-24.4 geriledi ($810M → $612M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+733.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $6.1B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.11x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($894M) kârın %146'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 11.50. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.0. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %40.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-24.4) ama yıllık bazda artış (%+733.7). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+79.5 artabilir ($612M → $1.1B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%45.0
VaR 95% ?
%4.72
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.65
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.02
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%40.1
21.10.2025 → 05.02.2026
Çarpıklık ?
0.49
Parametrik%4.72
Historik%4.05
Cornish-Fisher%4.02
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-27.4%
ROIC ?
66.2%
DCF Değer ?
537.77
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-24.4 düşerek 612.3M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+733.7
Hasılat çeyreklik %+5.4 büyüdü (5.4B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+13.9)
Brüt kâr marjı: %33.4
Net kâr marjı: %11.4
FAVÖK çeyreklik %-22.0 düştü (850.5M USD)
FAVÖK marjı: %15.8
Toplam borç: 523.5M USD
Net nakit pozisyonunda: -6.1B USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran güçlü: 2.11x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+13.0 arttı → 6.7B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 916.8M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 894.3M USD
ROE düşük: %6.5
ROA: %4.0
Toplam varlıklar: 15.4B USD (%+4.7)
Özkaynak: 9.4B USD (%+4.7)
İşletme kârı pozitif: 735.9M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 108.1x (Faiz: 7.9M USD)
Ödenmiş sermaye: 205.6M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 6.1B USD
İşletme sermayesi değişimi: %+9.9
CAPEX: 22.5M USD (Hasılatın %0.4'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 501.21 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %75'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.4
Net kâr marjı %11.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -4.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %40.7
ROE %40.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %15.8
FAVÖK marjı %15.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %33.4
Hasılat başına brüt kâr %33.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 28.9x Sektör: 20.3x
F/K 28.9x — sektör medyanının (20.3x) %42 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 11.50x Sektör: 3.72x
PD/DD 11.50x — sektör medyanının %209 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 25.0x Sektör: 12.4x
EV/EBITDA 25.0x — sektör medyanının (12.4x) %102 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.11x
Cari oran 2.11x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 113.7x
Faiz karşılama 113.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+13.9
Hasılat yıllık %13.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+733.7
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 878.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 257.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-27.4%
Eksi %27.4 beklenen değer (382.18) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 379.49 | PD/DD hedefi: 189.86 | EV/EBITDA hedefi: 261.15 | DCF hedefi: 537.77
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%66.2) – WACC (%8.2) farkı +58.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 113.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 99/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%66.2
ROIC (%66.2) sermaye maliyetini 58.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
537.77
DCF (537.77) güncel fiyatla (%+2.2) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 526.26
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$137.2
Güncel fiyat Graham değerinin %73.9 üzerinde ($137.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
28.9x vs 20.3x
Sektör medyanının %42 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
11.50x vs 3.72x
Sektörden %209 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.0x vs 12.4x
Sektörden %102 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%66.2 vs %8.2 WACC
ROIC 58.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%18.4 vs %20.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %18.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (530.46), TRAMA-99 çizgisinin %5.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 530.46
TRAMA: 501.21
Fark: %+5.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SPOT — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.