SNPSSynopsys

🇺🇸 US
Smart Money 38
454.63
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
44/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
26/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$143.7
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $546M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+3090.9 arttı ($17M → $546M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+125.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+42.4 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %22.0. Her 100$ satıştan 22$ kâr kalıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($746M) kârın %137'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+108.8 arttı ($609M → $1.3B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 77.1. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.2. Pahalı değerleme.
Düşük ROE
ROE: %1.8. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%44.0
VaR 95% ?
%4.51
daily max loss
VaR 99% ?
%6.39
daily max loss
CVaR 95% ?
%6.11
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%31.2
26.05.2026 → 15.09.2026
Skewness ?
0.55
Parametrik%4.51
Historik%4.31
Cornish-Fisher%3.84
Return Distribution
Valuation
Potential?
-22.9%
ROIC ?
2.2%
DCF Value ?
219.86
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/7
Yıllık net kâr büyümesi %+740.2
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %72.6
Net kâr marjı yüksek: %22.0
FAVÖK marjı güçlü: %51.4
Toplam borç: 10.8B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 7.2B USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.35x
Cari oran: 1.34x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 3.6B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 812.8M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 746.3M USD
ROE düşük: %1.8
ROA düşük: %1.1
İşletme kârı pozitif: 359.7M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.5x (Faiz: 133.2M USD)
Ödenmiş sermaye: 191.2M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 1.7B USD
CAPEX: 66.6M USD (Hasılatın %2.7'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.6
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 476.47 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %14
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %22.0
Net kâr marjı %22.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +21.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %1.8
ROE %1.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %51.4
FAVÖK marjı %51.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %72.6
Hasılat başına brüt kâr %72.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %29.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %29.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 77.1x Sector: 26.9x
F/K 77.1x — sektör medyanının (26.9x) %187 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 2.79x Sector: 4.51x
PD/DD 2.79x — sektör medyanının (4.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 25.2x Sector: 19.4x
EV/EBITDA 25.2x — sektör medyanının (19.4x) %30 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.34x
Cari oran 1.34x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.9x
Net Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.35x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.0x
Faiz karşılama 6.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+42.4
Hasılat yıllık %42.4 büyüdü (2026/7) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+125.1
Net kâr yıllık %125.1 artmış (2026/7) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-22.9%
Eksi %22.9 beklenen değer (348.90) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 174.69 | PD/DD hedefi: 747.16 | EV/EBITDA hedefi: 348.30 | DCF hedefi: 219.86
Damodaran Değerleme
26/100
Düşük Damodaran skoru (26/100). ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
70/100
Orta düzey borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 6.0x — güçlü. Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 62/100 | Borç Servis: 83/100 | Kalite: 68/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%2.2
ROIC (%2.2) sermaye maliyetinin (10.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
219.86
DCF (219.86) güncel fiyatın %51.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 452.76
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$143.7
Güncel fiyat Graham değerinin %68.3 üzerinde ($143.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
77.1x vs 26.9x
Sektör medyanının %187 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.79x vs 4.51x
Sektörden %38 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.2x vs 19.4x
Sektörden %30 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%2.2 vs %10.2 WACC
ROIC 8.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.4 vs %39.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (454.63), TRAMA-99 çizgisi (476.47) ile yakın seviyede (%-4.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 454.63
TRAMA: 476.47
Difference: %-4.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SNPS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.