SNDKSandisk Corporation

🇺🇸 US
Smart Money 57
1299.30
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
66/100
Dalio Risk ?
94/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$435.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 14 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $6.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+91.0 arttı ($3.6B → $6.9B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+30113.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+50.7 arttı ($6.0B → $9.0B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+371.6 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %78.4 → %84.6 (+6.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %77.0. Her 100$ satıştan 77$ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $4.6B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.29x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($7.1B) kârın %103'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+90.0 arttı ($4.2B → $7.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 12.22. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %77.5. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-80.5 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%113.5
VaR 95% ?
%10.63
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%15.51
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%13.57
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%56.5
25.06.2026 → 29.07.2026
Çarpıklık ?
0.34
Parametrik%10.63
Historik%10.70
Cornish-Fisher%9.80
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+17.8%
ROIC ?
98.3%
DCF Değer ?
1,572.62
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+91.0 artarak 6.9B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+30113.0
Hasılat çeyreklik %+50.7 büyüdü (9.0B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+371.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %84.6
Brüt marj değişimi: %+6.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %77.0
FAVÖK çeyreklik %+90.0 büyüdü (7.9B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %88.0
Toplam borç: 177.0M USD
Net nakit pozisyonunda: -4.6B USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 2.29x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+27.5 arttı → 4.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 7.1B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 7.1B USD
ROE yüksek: %43.9 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA güçlü: %30.7 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %+31.8 büyüdü → 22.5B USD
Özkaynak %+14.2 arttı → 15.7B USD
İşletme kârı pozitif: 7.0B USD
İşletme kârı büyüme: %+69.0
Faiz karşılama oranı güçlü: 1577.6x (Faiz: 5.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 146.0M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 7.2B USD
CAPEX: 43.0M USD (Hasılatın %0.5'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-18.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1586.72 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %77.0
Net kâr marjı %77.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +16.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %77.5
ROE %77.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %88.0
FAVÖK marjı %88.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %84.6
Hasılat başına brüt kâr %84.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %56.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %56.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 16.8x Sektör: 29.9x
F/K 16.8x — sektör medyanının (29.9x) %44 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 12.22x Sektör: 4.37x
PD/DD 12.22x — sektör medyanının %180 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 14.2x Sektör: 17.7x
EV/EBITDA 14.2x — sektör medyanı (17.7x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 2.29x
Cari oran 2.29x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 114.1x
Faiz karşılama 114.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+371.6
Hasılat yıllık %371.6 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+30113.0
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 2.3B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 161.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+17.8%
Artı %17.8 beklenen değer (1566.63) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 2622.31 | PD/DD hedefi: 516.80 | EV/EBITDA hedefi: 1660.33 | DCF hedefi: 1572.62
Damodaran Değerleme
66/100
Orta Damodaran skoru (66/100). ROIC (%98.3) – WACC (%9.8) farkı +88.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
94/100
Düşük borç riski (94/100). Faiz karşılama oranı 114.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 69/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%98.3
ROIC (%98.3) sermaye maliyetini 88.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1,572.62
DCF (1572.62) güncel fiyatla (%+18.2) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 1330.04
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$435.8
Güncel fiyat Graham değerinin %67.2 üzerinde ($435.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
16.8x vs 29.9x
Sektör medyanının %44 altında — ucuz
PD/DD Oranı
12.22x vs 4.37x
Sektörden %180 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.2x vs 17.7x
Sektörden %20 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%98.3 vs %9.8 WACC
ROIC 88.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%56.5 vs %65.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %56.5
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (1299.30), TRAMA-99 çizgisinin %18.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 1299.30
TRAMA: 1586.72
Fark: %-18.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SNDK — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.