SMLTSamolet Group

🇷🇺 MOEX
246.20
RUB
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
73/100
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
₽1,094.7
Ucuz
Активная метрика?
3/4
Уверенность?
64%
Сводка надежности Lothien
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽2.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+74.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+85.2 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 15.44x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.49x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₽2.8B) ama FCF negatif (-₽29.6B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 1.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.86. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %64.2. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+21.6 artabilir (₽2.8B → ₽3.5B).

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Çok Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%74.1
VaR 95% ?
%8.07
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%11.25
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%10.92
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%79.9
17.12.2025 → 17.07.2026
Асимметрия ?
0.41
Parametrik%8.07
Historik%5.85
Cornish-Fisher%6.86
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+50.7%
ROIC ?
9.8%
Значение DCF ?
17,478.63
Долговой цикл?
Geç Genişleme
Анализ баланса? Q2022/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (2.8B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+74.4
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (43.1B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+85.2)
Brüt kâr marjı: %30.2
Net kâr marjı: %6.6
FAVÖK yatay seyrede (10.4B RUB)
FAVÖK marjı: %24.1
Toplam borç: 283.6B RUB
Net borç hasılatın üzerinde: 273.7B RUB
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 15.99x
Cari oran güçlü: 2.49x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 9.9B RUB
İşletme nakit akışı negatif: -29.3B RUB
Serbest nakit akışı negatif: -29.6B RUB — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %16.1
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 409.8B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 17.7B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 9.0B RUB
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.4x (Faiz: 2.4B RUB)
Ödenmiş sermaye: 61.6M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 216.2B RUB
CAPEX: 293.2M RUB (Hasılatın %0.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-24.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 326.34 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %88'i
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %6.6
Net kâr marjı %6.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %64.2
ROE %64.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %24.1
FAVÖK marjı %24.1 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %30.2
Hasılat başına brüt kâr %30.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-68.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-68.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Оценка
F/K Oranı 1.3x Сектор: 3.9x
F/K 1.3x — sektör medyanının (3.9x) %66 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.86x Сектор: 0.97x
PD/DD 0.86x — sektör medyanı (0.97x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.0x Сектор: 4.7x
EV/EBITDA 7.0x — sektör medyanının (4.7x) %50 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Задолженность
Cari Oran 2.49x
Cari oran 2.49x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 6.8x
Net Borç/EBITDA 6.8x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 15.99x
Borç/Özkaynak 15.99x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+85.2
Hasılat yıllık %85.2 büyüdü (2022/12) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+74.4
Net kâr yıllık %74.4 artmış (2022/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+50.7%
Artı %50.7 beklenen değer (371.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 333.16 | EV/EBITDA hedefi: 164.41 | DCF hedefi: 738.60
Damodaran Değerleme
73/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (73/100). ROIC (%9.8) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 6.8x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 22/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.8
ROIC (%9.8) sermaye maliyetini 5.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %4.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
17,478.63
DCF modeli 17478.63 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %6999.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 246.20
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1,094.7
Graham içsel değer: ₽1,094.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
1.3x vs 3.9x
Sektör medyanının %66 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.86x vs 0.97x
Sektörden %12 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.0x vs 4.7x
Sektörden %50 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.8 vs %4.5 WACC
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.6 vs %24.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (246.20), TRAMA-99 çizgisinin %24.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Цена:: 246.20
TRAMA: 326.34
Разница: %-24.6
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
SMLT — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.