SMLTSamolet Group

🇷🇺 MOEX
246.20
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
73/100
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
₽1,094.7
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽2.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+74.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+85.2 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 15.44x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.49x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₽2.8B) ama FCF negatif (-₽29.6B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 1.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.86. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %64.2. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+21.6 artabilir (₽2.8B → ₽3.5B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%74.1
VaR 95% ?
%8.07
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%11.25
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%10.92
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%79.9
17.12.2025 → 17.07.2026
الانحراف ?
0.41
Parametrik%8.07
Historik%5.85
Cornish-Fisher%6.86
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+50.7%
ROIC ?
9.8%
قيمة DCF ?
17,478.63
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2022/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (2.8B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+74.4
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (43.1B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+85.2)
Brüt kâr marjı: %30.2
Net kâr marjı: %6.6
FAVÖK yatay seyrede (10.4B RUB)
FAVÖK marjı: %24.1
Toplam borç: 283.6B RUB
Net borç hasılatın üzerinde: 273.7B RUB
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 15.99x
Cari oran güçlü: 2.49x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 9.9B RUB
İşletme nakit akışı negatif: -29.3B RUB
Serbest nakit akışı negatif: -29.6B RUB — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %16.1
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 409.8B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 17.7B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 9.0B RUB
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.4x (Faiz: 2.4B RUB)
Ödenmiş sermaye: 61.6M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 216.2B RUB
CAPEX: 293.2M RUB (Hasılatın %0.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-24.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 326.34 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %88'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %6.6
Net kâr marjı %6.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %64.2
ROE %64.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %24.1
FAVÖK marjı %24.1 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %30.2
Hasılat başına brüt kâr %30.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-68.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-68.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 1.3x القطاع: 3.9x
F/K 1.3x — sektör medyanının (3.9x) %66 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.86x القطاع: 0.97x
PD/DD 0.86x — sektör medyanı (0.97x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.0x القطاع: 4.7x
EV/EBITDA 7.0x — sektör medyanının (4.7x) %50 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 2.49x
Cari oran 2.49x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 6.8x
Net Borç/EBITDA 6.8x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 15.99x
Borç/Özkaynak 15.99x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+85.2
Hasılat yıllık %85.2 büyüdü (2022/12) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+74.4
Net kâr yıllık %74.4 artmış (2022/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+50.7%
Artı %50.7 beklenen değer (371.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 333.16 | EV/EBITDA hedefi: 164.41 | DCF hedefi: 738.60
Damodaran Değerleme
73/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (73/100). ROIC (%9.8) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 6.8x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 22/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.8
ROIC (%9.8) sermaye maliyetini 5.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %4.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
17,478.63
DCF modeli 17478.63 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %6999.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 246.20
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1,094.7
Graham içsel değer: ₽1,094.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
1.3x vs 3.9x
Sektör medyanının %66 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.86x vs 0.97x
Sektörden %12 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.0x vs 4.7x
Sektörden %50 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.8 vs %4.5 WACC
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.6 vs %24.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (246.20), TRAMA-99 çizgisinin %24.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 246.20
TRAMA: 326.34
الفرق: %-24.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
SMLT — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.