SLCE3SLC Agrícola S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
17.02
BRL
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
61/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
65/100
Dalio Risk ?
47/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$13.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$226M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-1.3). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+39.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+76.5 arttı (R$2.7B → R$4.7B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %35.4 → %61.2 (+25.8 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.91x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.20x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (R$226M) ama FCF negatif (-R$366M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-39.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%27.2
VaR 95% ?
%2.72
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.89
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.24
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%34.7
14.04.2026 → 02.07.2026
الانحراف ?
0.29
Parametrik%2.72
Historik%2.47
Cornish-Fisher%2.54
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+18.7%
ROIC ?
18.2%
قيمة DCF ?
31.32
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (226.1M BRL, %-1.3)
Yıllık net kâr büyümesi %+39.8
Hasılat çeyreklik %+76.5 büyüdü (4.7B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %61.2
Brüt marj değişimi: %+25.8 puan
Net kâr marjı düşük: %4.8
FAVÖK çeyreklik %+18.4 büyüdü (983.8M BRL)
FAVÖK marjı: %20.9
Toplam borç: 11.3B BRL
Net borç hasılatın üzerinde: 10.4B BRL
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.08x
Cari oran güçlü: 2.20x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 924.3M BRL
İşletme nakit akışı negatif: -57.2M BRL
Serbest nakit akışı negatif: -365.8M BRL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.2
ROA düşük: %1.1
Toplam varlıklar: 20.0B BRL (%+0.9)
Özkaynak: 5.4B BRL (%+2.1)
İşletme kârı pozitif: 2.6B BRL
İşletme kârı büyüme: %+319.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.1x (Faiz: 192.8M BRL)
Ödenmiş sermaye: 496.3M BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.7B BRL
CAPEX: 308.6M BRL (Hasılatın %6.6'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 15.92 BRL
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.8
Net kâr marjı %4.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -3.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.2
ROE %7.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.9
FAVÖK marjı %20.9 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %61.2
Hasılat başına brüt kâr %61.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.7'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 21.9x القطاع: 14.9x
F/K 21.9x — sektör medyanının (14.9x) %47 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.57x القطاع: 2.19x
PD/DD 1.57x — sektör medyanı (2.19x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 6.7x القطاع: 6.8x
EV/EBITDA 6.7x — sektör medyanı (6.8x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 2.20x
Cari oran 2.20x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 4.0x
Net Borç/EBITDA 4.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 2.08x
Borç/Özkaynak 2.08x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 3.4x
Faiz karşılama 3.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.3
Hasılat yıllık %16.3 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+39.8
Net kâr yıllık %39.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
61/100
İyi sağlamlık (61/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+18.7%
Artı %18.7 beklenen değer (20.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 16.13 | PD/DD hedefi: 24.56 | EV/EBITDA hedefi: 17.37 | DCF hedefi: 31.32
Damodaran Değerleme
65/100
Orta Damodaran skoru (65/100). ROIC (%18.2) – WACC (%11.7) farkı +6.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
47/100
Yüksek borç riski (47/100). Faiz karşılama oranı 3.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 4.0x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 32/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 61/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%18.2
ROIC (%18.2) sermaye maliyetini 6.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %11.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
31.32
DCF modeli 31.32 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %82.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 17.13
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$13.9
Graham içsel değer: R$13.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
21.9x vs 14.9x
Sektör medyanının %47 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.57x vs 2.19x
Sektörden %28 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.7x vs 6.8x
Sektörden %1 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%18.2 vs %11.7 WACC
ROIC 6.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.2 vs %23.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (17.02), TRAMA-99 çizgisinin %6.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 17.02
TRAMA: 15.92
الفرق: %+6.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
SLCE3 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.