SIISSalam International Investment

🇶🇦 QSE
0.70
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
71/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
44/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
QAR1.7
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 1 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR26M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+6.1). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.5 düştü. Şirket daralmada.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.32x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.1. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.49. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Lothien Sağlamlık Skoru: 71/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+24.8 artabilir (QAR26M → QAR32M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.43
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.43
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.50
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.7
16.02.2026 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
-0.45
Parametrik%2.43
Historik%1.85
Cornish-Fisher%2.39
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+52.8%
ROIC ?
4.7%
DCF Değer ?
1.16
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+6.1 artarak 26.0M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+6.1)
Hasılat çeyreklik %-6.5 düştü (436.2M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.5)
Brüt kâr marjı: %29.2
Brüt marj değişimi: %+2.2 puan
Net kâr marjı: %6.0
FAVÖK yatay seyrede (62.2M QAR)
FAVÖK marjı: %14.3
Toplam borç: 2.3B QAR
Net borç hasılatın üzerinde: 2.2B QAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.38x
Cari oran: 1.73x — yeterli likidite
Nakit %-62.4 azaldı → 99.8M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 15.1M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 8.8M QAR
ROE düşük: %1.6
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 4.5B QAR (%-4.6)
Özkaynak %-7.6 azaldı → 1.6B QAR
İşletme kârı pozitif: 45.5M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.6x (Faiz: 7.3M QAR)
Ödenmiş sermaye: 1.1B QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 559.1M QAR
İşletme sermayesi değişimi: %-18.0
CAPEX: 6.4M QAR (Hasılatın %1.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-5.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 0.74 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %6.0
Net kâr marjı %6.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.8
ROE %5.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %14.3
FAVÖK marjı %14.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %29.2
Hasılat başına brüt kâr %29.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 8.1x Sektör: 12.3x
F/K 8.1x — sektör medyanının (12.3x) %34 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.49x Sektör: 1.21x
PD/DD 0.49x — sektör medyanının (1.21x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.5x Sektör: 12.0x
EV/EBITDA 11.5x — sektör medyanı (12.0x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.73x
Cari oran 1.73x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 8.8x
Net Borç/EBITDA 8.8x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.38x
Borç/Özkaynak 1.38x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.1x
Faiz karşılama 3.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.5
Hasılat yıllık %-6.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+6.1
Net kâr yıllık %6.1 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 25.3M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 15.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
71/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (71/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+52.8%
Artı %52.8 beklenen değer (1.08) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 1.16 | PD/DD hedefi: 1.77 | EV/EBITDA hedefi: 0.73 | DCF hedefi: 1.16
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%4.7) – WACC (%6.7) farkı -2.0 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
44/100
Yüksek borç riski (44/100). Faiz karşılama oranı 3.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 8.8x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 27/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.7
ROIC (%4.7) sermaye maliyetinin (6.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %6.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.16
DCF modeli 1.16 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %63.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 0.71
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
QAR1.7
Graham içsel değer: QAR1.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.1x vs 12.3x
Sektör medyanının %34 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.49x vs 1.21x
Sektörden %59 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.5x vs 12.0x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.7 vs %6.7 WACC
ROIC 2.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.4 vs %14.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (0.70), TRAMA-99 çizgisinin %5.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 0.70
TRAMA: 0.74
Fark: %-5.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
SIIS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.