SAREPublic Joint Stock Company Saratovenergo

🇷🇺 MOEX
0.84
RUB
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
80/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
69/100
Dalio Risk ?
87/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
₽1.2
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
88/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (88/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽237M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+48.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽1.5B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽237M) kârın %100'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %59.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 80/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%58.4
VaR 95% ?
%5.79
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.29
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.08
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%42.6
21.04.2026 → 09.07.2026
Çarpıklık ?
1.33
Parametrik%5.79
Historik%4.39
Cornish-Fisher%3.84
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+59.9%
ROIC ?
1178.3%
DCF Değer ?
1.01
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2024/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (237.1M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+48.3
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (6.2B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %100.0
Net kâr marjı düşük: %3.8
FAVÖK yatay seyrede (327.4M RUB)
FAVÖK marjı düşük: %5.3
Toplam borç: 344.0M RUB
Net nakit pozisyonunda: -1.5B RUB (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.22x
Cari oran: 1.32x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.9B RUB
İşletme nakit akışı pozitif: 288.5M RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 237.2M RUB
ROE: %14.9
ROA: %5.3
Toplam varlıklar: 4.5B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 1.6B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 244.1M RUB
Ödenmiş sermaye: 4.9B RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 821.5M RUB
CAPEX: 51.3M RUB (Hasılatın %0.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+40.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 0.60 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %76'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %3.8
Net kâr marjı %3.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %59.7
ROE %59.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %5.3
FAVÖK marjı %5.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %100.0
Hasılat başına brüt kâr %100.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 4.3x Sektör: 10.1x
F/K 4.3x — sektör medyanının (10.1x) %58 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.57x Sektör: 1.81x
PD/DD 2.57x — sektör medyanının (1.81x) %42 üzerinde.
EV/EBITDA 2.0x Sektör: 4.9x
EV/EBITDA 2.0x — sektör medyanının (4.9x) %60 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.32x
Cari oran 1.32x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.22x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.9
Hasılat yıllık %4.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+48.3
Net kâr yıllık %48.3 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 198.5M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 135.2M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
80/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (80/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+59.9%
Artı %59.9 beklenen değer (1.34) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 2.04 | PD/DD hedefi: 0.69 | EV/EBITDA hedefi: 2.11 | DCF hedefi: 1.01
Damodaran Değerleme
69/100
Orta Damodaran skoru (69/100). ROIC (%1178.3) – WACC (%45.8) farkı +1132.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 66/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1178.3
ROIC (%1178.3) sermaye maliyetini 1132.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %45.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.01
DCF modeli 1.01 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %20.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 0.84
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
₽1.2
Graham içsel değer: ₽1.2. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
4.3x vs 10.1x
Sektör medyanının %58 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.57x vs 1.81x
Sektörden %42 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.0x vs 4.9x
Sektörden %60 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1178.3 vs %45.8 WACC
ROIC 1132.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.8 vs %5.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.8
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (0.84), TRAMA-99 çizgisinin %40.3 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Fiyat:: 0.84
TRAMA: 0.60
Fark: %+40.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
SARE — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.