SALMO

NORDIC
547.00
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
40/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
Dalio Risk ?
59/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€19.6
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €34M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-35.5 geriledi (€53M → €34M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+87.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.20x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€151M) kârın %446'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 46.11. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 136.4. Pahalı değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-35.5) ama yıllık bazda artış (%+87.2). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%35.5
VaR 95% ?
%3.67
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.19
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.05
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.6
19.12.2025 → 17.07.2026
Çarpıklık ?
-0.16
Parametrik%3.67
Historik%3.56
Cornish-Fisher%3.71
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-44.3%
ROIC ?
10.0%
DCF Değer ?
61.45
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-35.5 düşerek 34.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+87.2
Hasılat çeyreklik %+17.5 büyüdü (704.2M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+23.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %47.5
Brüt marj değişimi: %+2.6 puan
Net kâr marjı düşük: %4.8
FAVÖK yatay seyrede (130.2M EUR)
FAVÖK marjı: %18.5
Toplam borç: 2.0B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.9B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.25x
Cari oran: 1.46x — yeterli likidite
Nakit %+65.6 arttı → 87.1M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 196.2M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 151.4M EUR
ROE düşük: %2.1
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 5.3B EUR (%+0.2)
Özkaynak %-5.9 azaldı → 1.6B EUR
İşletme kârı pozitif: 95.1M EUR
İşletme kârı büyüme: %+95.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.3x (Faiz: 30.3M EUR)
Ödenmiş sermaye: 135.5M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 522.3M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-7.4
CAPEX: 44.8M EUR (Hasılatın %6.4'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 565.82 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %4.8
Net kâr marjı %4.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -4.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.5
ROE %10.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %18.5
FAVÖK marjı %18.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %47.5
Hasılat başına brüt kâr %47.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %16.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %16.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 100.0x Sektör: 81.9x
F/K 100.0x — sektör medyanının (81.9x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 46.11x Sektör: 9.66x
PD/DD 46.11x — sektör medyanının %377 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 136.4x Sektör: 107.9x
EV/EBITDA 136.4x — sektör medyanının (107.9x) %26 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.46x
Cari oran 1.46x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.25x
Borç/Özkaynak 1.25x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+23.3
Hasılat yıllık %23.3 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+87.2
Net kâr yıllık %87.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
40/100
Zayıf sağlamlık (40/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-44.3%
Eksi %44.3 beklenen değer (307.13) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 137.75 | PD/DD hedefi: 137.75 | EV/EBITDA hedefi: 435.92 | DCF hedefi: 137.75
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
59/100
Orta düzey borç riski (59/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 49/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 62/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.0
ROIC (%10.0) sermaye maliyetini hafifçe (0.9 puan) aşıyor.
WACC: %9.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
61.45
DCF (61.45) güncel fiyatın %88.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 551.00
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€19.6
Güncel fiyat Graham değerinin %96.4 üzerinde (€19.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
100.0x vs 81.9x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
46.11x vs 9.66x
Sektörden %377 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
136.4x vs 107.9x
Sektörden %26 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.0 vs %9.1 WACC
ROIC 0.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.4 vs %21.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (547.00), TRAMA-99 çizgisi (565.82) ile yakın seviyede (%-3.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 547.00
TRAMA: 565.82
Fark: %-3.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
SALMO — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.