RZSBJoint-Stock Company Ryazanenergosbyt

🇷🇺 MOEX
34.36
RUB
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
₽29.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽252M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽1.3B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽235M) kârın %93'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %61.6. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%25.8
VaR 95% ?
%2.63
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.74
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.96
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.2
25.02.2026 → 16.07.2026
Çarpıklık ?
-4.81
Parametrik%2.63
Historik%1.73
Cornish-Fisher%2.50
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-5.1%
ROIC ?
260.9%
DCF Değer ?
17.47
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (252.0M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+20.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.5B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.2)
Brüt kâr marjı düşük: %13.9
Net kâr marjı: %7.2
FAVÖK yatay seyrede (323.0M RUB)
FAVÖK marjı düşük: %9.2
Toplam borç: 6.8M RUB
Net nakit pozisyonunda: -1.3B RUB (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran: 1.88x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.3B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 234.5M RUB
ROE: %15.4
ROA güçlü: %9.2 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar: 2.7B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 1.6B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 285.6M RUB
Ödenmiş sermaye: 206.9M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 970.2M RUB
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-6.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 36.90 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %76'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %7.2
Net kâr marjı %7.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %61.6
ROE %61.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %9.2
FAVÖK marjı %9.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %13.9
Hasılat başına brüt kâr %13.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 7.1x Sektör: 10.1x
F/K 7.1x — sektör medyanının (10.1x) %30 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 4.35x Sektör: 1.81x
PD/DD 4.35x — sektör medyanının %140 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 4.5x Sektör: 4.9x
EV/EBITDA 4.5x — sektör medyanı (4.9x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.88x
Cari oran 1.88x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1062.4x
Faiz karşılama 1062.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.2
Hasılat yıllık %7.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+20.8
Net kâr yıllık %20.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 230.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 197.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
-5.1%
Eksi %5.1 beklenen değer (32.61) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 50.06 | PD/DD hedefi: 16.63 | EV/EBITDA hedefi: 37.41 | DCF hedefi: 17.47
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%260.9) – WACC (%47.8) farkı +213.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Faiz karşılama oranı 1062.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%260.9
ROIC (%260.9) sermaye maliyetini 213.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %47.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
17.47
DCF (17.47) güncel fiyatın %49.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 34.36
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
₽29.4
Graham içsel değer: ₽29.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
7.1x vs 10.1x
Sektör medyanının %30 altında — ucuz
PD/DD Oranı
4.35x vs 1.81x
Sektörden %140 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.5x vs 4.9x
Sektörden %8 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%260.9 vs %47.8 WACC
ROIC 213.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.2 vs %9.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (34.36), TRAMA-99 çizgisinin %6.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 34.36
TRAMA: 36.90
Fark: %-6.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
RZSB — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.