RADL3Raia Drogasil S.A.

🇧🇷 Brezilya Borsası
20.56
BRL
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
48/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
37/100
Dalio Risk ?
59/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$8.5
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
73/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (73/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$425M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+167.1 arttı (R$159M → R$425M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.11x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R$514M) kârın %121'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+35.3 arttı (R$988M → R$1.3B). Operasyonel verimlilik artıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%36.5
VaR 95% ?
%3.71
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.28
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.60
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%39.8
11.02.2026 → 19.06.2026
Çarpıklık ?
0.26
Parametrik%3.71
Historik%3.74
Cornish-Fisher%3.51
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-24.4%
ROIC ?
14.1%
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+167.1 artarak 424.5M BRL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+13.5
Hasılat çeyreklik %+4.7 büyüdü (11.1B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+9.8)
Brüt kâr marjı: %33.4
Brüt marj değişimi: %+1.3 puan
Net kâr marjı düşük: %3.8
FAVÖK çeyreklik %+35.3 büyüdü (1.3B BRL)
FAVÖK marjı: %12.1
Toplam borç: 8.6B BRL
Net borç: 8.1B BRL
Borç/Özkaynak oranı: 1.18x
Cari oran: 1.41x — yeterli likidite
Nakit %+21.4 arttı → 536.5M BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 838.8M BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 514.5M BRL
ROE düşük: %5.8
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 24.8B BRL (%-1.8)
Özkaynak: 7.3B BRL (%-0.7)
İşletme kârı pozitif: 836.4M BRL
İşletme kârı büyüme: %+28.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.1x (Faiz: 323.1M BRL)
Ödenmiş sermaye: 1.7B BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.1B BRL
İşletme sermayesi değişimi: %-16.0
CAPEX: 324.3M BRL (Hasılatın %2.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 19.34 BRL
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %3.8
Net kâr marjı %3.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.3
ROE %18.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.1
FAVÖK marjı %12.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %33.4
Hasılat başına brüt kâr %33.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 26.8x Sektör: 16.7x
F/K 26.8x — sektör medyanının (16.7x) %60 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 4.93x Sektör: 2.50x
PD/DD 4.93x — sektör medyanının %97 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 10.3x Sektör: 7.4x
EV/EBITDA 10.3x — sektör medyanının (7.4x) %40 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.41x
Cari oran 1.41x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.0x
Net Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.18x
Borç/Özkaynak 1.18x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+9.8
Hasılat yıllık %9.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+13.5
Net kâr yıllık %13.5 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 399.3M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 161.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
48/100
Orta düzey sağlamlık (48/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-24.4%
Eksi %24.4 beklenen değer (15.55) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 12.50 | PD/DD hedefi: 11.01 | EV/EBITDA hedefi: 14.73
Damodaran Değerleme
37/100
Düşük Damodaran skoru (37/100). ROIC (%14.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
59/100
Orta düzey borç riski (59/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%14.1
ROIC (%14.1) sermaye maliyetinin (16.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %16.3
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$8.5
Graham içsel değer: R$8.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
26.8x vs 16.7x
Sektör medyanının %60 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.93x vs 2.50x
Sektörden %97 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.3x vs 7.4x
Sektörden %40 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%14.1 vs %16.3 WACC
ROIC 2.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.9 vs %9.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.9
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (20.56), TRAMA-99 çizgisinin %6.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 20.56
TRAMA: 19.34
Fark: %+6.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
RADL3 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.