QISIQatar Islamic Insurance Group Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
6.78
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
77/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR8.7
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR22M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-41.5 geriledi (QAR38M → QAR22M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-42.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-77.7 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-66.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %56.7. Her 100QAR satıştan 57QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR476M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR35M) kârın %158'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+25.9 artabilir (QAR22M → QAR28M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%14.3
VaR 95% ?
%1.57
daily max loss
VaR 99% ?
%2.19
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.05
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%26.3
11.12.2025 → 15.10.2026
Skewness ?
0.62
Parametrik%1.57
Historik%1.33
Cornish-Fisher%1.32
Return Distribution
Valuation
Potential?
+53.3%
ROIC ?
50.5%
DCF Value ?
12.76
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-41.5 düşerek 22.1M QAR oldu
Yıllık net kâr %-42.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %-77.7 düştü (38.9M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-66.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %118.4
Net kâr marjı yüksek: %56.7
FAVÖK marjı güçlü: %369.1
Toplam borç: 1.8M QAR
Net nakit pozisyonunda: -476.2M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit ve benzerleri: 478.0M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 35.1M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 34.7M QAR
ROE düşük: %3.3
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar %+7.5 büyüdü → 1.3B QAR
Özkaynak: 676.7M QAR (%+1.4)
Faiz karşılama oranı güçlü: 7382.2x (Faiz: 19,445 QAR)
Ödenmiş sermaye: 150.0M QAR
CAPEX: 324,154 QAR (Hasılatın %0.8'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.79 QAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %56.7
Net kâr marjı %56.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +35.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.9
ROE %10.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %369.1
FAVÖK marjı %369.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %118.4
Hasılat başına brüt kâr %118.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %34.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %34.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 10.4x Sector: 12.2x
F/K 10.4x — sektör medyanına (12.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.50x Sector: 1.29x
PD/DD 1.50x — sektör medyanının (1.29x) %17 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x Sector: 9.0x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (9.0x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11433.4x
Faiz karşılama 11433.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-66.0
Hasılat yıllık %-66.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-42.7
Net kâr yıllık %-42.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.3%
Artı %53.3 beklenen değer (10.40) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 8.19 | PD/DD hedefi: 6.04 | EV/EBITDA hedefi: 20.35 | DCF hedefi: 12.76
Damodaran Değerleme
77/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (77/100). ROIC (%50.5) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 11433.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%50.5
ROIC (%50.5) sermaye maliyetini 35.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.76
DCF modeli 12.76 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %88.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 6.78
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR8.7
Graham içsel değer: QAR8.7. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
10.4x vs 12.2x
Sektör medyanının %14 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.50x vs 1.29x
Sektörden %17 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 9.0x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%50.5 vs %14.8 WACC
ROIC 35.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (6.78), TRAMA-99 çizgisinin %12.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 6.78
TRAMA: 7.79
Difference: %-12.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
QISI — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.