QISIQatar Islamic Insurance Group Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
6.78
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
77/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR8.7
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR22M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-41.5 geriledi (QAR38M → QAR22M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-42.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-77.7 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-66.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %56.7. Her 100QAR satıştan 57QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR476M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR35M) kârın %158'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+25.9 artabilir (QAR22M → QAR28M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Düşük
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%14.3
VaR 95% ?
%1.57
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.19
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.05
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%26.3
11.12.2025 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
0.62
Parametrik%1.57
Historik%1.33
Cornish-Fisher%1.32
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+53.3%
ROIC ?
50.5%
DCF Değer ?
12.76
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-41.5 düşerek 22.1M QAR oldu
Yıllık net kâr %-42.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %-77.7 düştü (38.9M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-66.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %118.4
Net kâr marjı yüksek: %56.7
FAVÖK marjı güçlü: %369.1
Toplam borç: 1.8M QAR
Net nakit pozisyonunda: -476.2M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit ve benzerleri: 478.0M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 35.1M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 34.7M QAR
ROE düşük: %3.3
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar %+7.5 büyüdü → 1.3B QAR
Özkaynak: 676.7M QAR (%+1.4)
Faiz karşılama oranı güçlü: 7382.2x (Faiz: 19,445 QAR)
Ödenmiş sermaye: 150.0M QAR
CAPEX: 324,154 QAR (Hasılatın %0.8'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.79 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %56.7
Net kâr marjı %56.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +35.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.9
ROE %10.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %369.1
FAVÖK marjı %369.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %118.4
Hasılat başına brüt kâr %118.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %34.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %34.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 10.4x Sektör: 12.2x
F/K 10.4x — sektör medyanına (12.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.50x Sektör: 1.29x
PD/DD 1.50x — sektör medyanının (1.29x) %17 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x Sektör: 9.0x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (9.0x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11433.4x
Faiz karşılama 11433.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-66.0
Hasılat yıllık %-66.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-42.7
Net kâr yıllık %-42.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.3%
Artı %53.3 beklenen değer (10.40) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 8.19 | PD/DD hedefi: 6.04 | EV/EBITDA hedefi: 20.35 | DCF hedefi: 12.76
Damodaran Değerleme
77/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (77/100). ROIC (%50.5) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 11433.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%50.5
ROIC (%50.5) sermaye maliyetini 35.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.76
DCF modeli 12.76 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %88.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 6.78
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR8.7
Graham içsel değer: QAR8.7. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
10.4x vs 12.2x
Sektör medyanının %14 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.50x vs 1.29x
Sektörden %17 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 9.0x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%50.5 vs %14.8 WACC
ROIC 35.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (6.78), TRAMA-99 çizgisinin %12.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 6.78
TRAMA: 7.79
Fark: %-12.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
QISI — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.