QFBQQatar First Bank

🇶🇦 QSE
2.83
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR2.5
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
77/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (77/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR75M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+50.1 arttı (QAR50M → QAR75M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+50.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-2.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %54.0. Her 100QAR satıştan 54QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR1.9B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR631M) kârın %840'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.2. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.9
VaR 95% ?
%2.30
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.32
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.91
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%11.6
27.01.2026 → 03.03.2026
Çarpıklık ?
1.60
Parametrik%2.30
Historik%1.79
Cornish-Fisher%1.27
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+26.0%
DCF Değer ?
1.59
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+50.1 artarak 75.1M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+50.1
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (139.0M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-2.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %376.5
Net kâr marjı yüksek: %54.0
FAVÖK marjı güçlü: %256.8
Toplam borç: 3.2B QAR
Net nakit pozisyonunda: -1.9B QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.06x
Nakit %+16.1 arttı → 5.1B QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 632.7M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 630.8M QAR
ROE düşük: %4.9
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar %+36.8 büyüdü → 11.1B QAR
Özkaynak: 1.5B QAR (%+1.9)
Ödenmiş sermaye: 1.1B QAR
CAPEX: 1.9M QAR (Hasılatın %1.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.84 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %54.0
Net kâr marjı %54.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +18.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.8
ROE %14.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %256.8
FAVÖK marjı %256.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %376.5
Hasılat başına brüt kâr %376.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %87.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %87.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 14.2x Sektör: 12.7x
F/K 14.2x — sektör medyanının (12.7x) %12 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.07x Sektör: 1.59x
PD/DD 2.07x — sektör medyanının (1.59x) %30 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x Sektör: 8.7x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (8.7x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 2.06x
Borç/Özkaynak 2.06x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 6.4x
Faiz karşılama 6.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-2.0
Hasılat yıllık %-2.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+50.1
Net kâr yıllık %50.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 50.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 46.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+26.0%
Artı %26.0 beklenen değer (3.59) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 2.82 | PD/DD hedefi: 2.30 | EV/EBITDA hedefi: 8.55 | DCF hedefi: 1.59
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 6.4x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.59
DCF (1.59) güncel fiyatın %44.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.85
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR2.5
Graham içsel değer: QAR2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.2x vs 12.7x
Sektör medyanının %12 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.07x vs 1.59x
Sektörden %30 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 8.7x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.83), TRAMA-99 çizgisi (2.84) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 2.83
TRAMA: 2.84
Fark: %-0.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
QFBQ — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.