QFBQQatar First Bank

🇶🇦 QSE
2.83
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR2.5
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
77/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (77/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR75M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+50.1 arttı (QAR50M → QAR75M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+50.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-2.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %54.0. Her 100QAR satıştan 54QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR1.9B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR631M) kârın %840'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.2. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%23.9
VaR 95% ?
%2.30
daily max loss
VaR 99% ?
%3.32
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.91
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%11.6
27.01.2026 → 03.03.2026
Skewness ?
1.60
Parametrik%2.30
Historik%1.79
Cornish-Fisher%1.27
Return Distribution
Valuation
Potential?
+26.0%
DCF Value ?
1.59
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+50.1 artarak 75.1M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+50.1
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (139.0M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-2.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %376.5
Net kâr marjı yüksek: %54.0
FAVÖK marjı güçlü: %256.8
Toplam borç: 3.2B QAR
Net nakit pozisyonunda: -1.9B QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.06x
Nakit %+16.1 arttı → 5.1B QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 632.7M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 630.8M QAR
ROE düşük: %4.9
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar %+36.8 büyüdü → 11.1B QAR
Özkaynak: 1.5B QAR (%+1.9)
Ödenmiş sermaye: 1.1B QAR
CAPEX: 1.9M QAR (Hasılatın %1.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.84 QAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %54.0
Net kâr marjı %54.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +18.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.8
ROE %14.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %256.8
FAVÖK marjı %256.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %376.5
Hasılat başına brüt kâr %376.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %87.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %87.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 14.2x Sector: 12.7x
F/K 14.2x — sektör medyanının (12.7x) %12 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.07x Sector: 1.59x
PD/DD 2.07x — sektör medyanının (1.59x) %30 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x Sector: 8.7x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (8.7x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 2.06x
Borç/Özkaynak 2.06x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 6.4x
Faiz karşılama 6.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-2.0
Hasılat yıllık %-2.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+50.1
Net kâr yıllık %50.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 50.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 46.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+26.0%
Artı %26.0 beklenen değer (3.59) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 2.82 | PD/DD hedefi: 2.30 | EV/EBITDA hedefi: 8.55 | DCF hedefi: 1.59
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 6.4x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.59
DCF (1.59) güncel fiyatın %44.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.85
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR2.5
Graham içsel değer: QAR2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.2x vs 12.7x
Sektör medyanının %12 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.07x vs 1.59x
Sektörden %30 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 8.7x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.83), TRAMA-99 çizgisi (2.84) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 2.83
TRAMA: 2.84
Difference: %-0.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
QFBQ — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.