QFBQQatar First Bank

🇶🇦 QSE
2.83
QAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR2.5
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
77/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (77/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR75M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+50.1 arttı (QAR50M → QAR75M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+50.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-2.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %54.0. Her 100QAR satıştan 54QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR1.9B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR631M) kârın %840'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.2. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%23.9
VaR 95% ?
%2.30
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.32
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.91
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%11.6
27.01.2026 → 03.03.2026
الانحراف ?
1.60
Parametrik%2.30
Historik%1.79
Cornish-Fisher%1.27
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+26.0%
قيمة DCF ?
1.59
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+50.1 artarak 75.1M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+50.1
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (139.0M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-2.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %376.5
Net kâr marjı yüksek: %54.0
FAVÖK marjı güçlü: %256.8
Toplam borç: 3.2B QAR
Net nakit pozisyonunda: -1.9B QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.06x
Nakit %+16.1 arttı → 5.1B QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 632.7M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 630.8M QAR
ROE düşük: %4.9
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar %+36.8 büyüdü → 11.1B QAR
Özkaynak: 1.5B QAR (%+1.9)
Ödenmiş sermaye: 1.1B QAR
CAPEX: 1.9M QAR (Hasılatın %1.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.84 QAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %54.0
Net kâr marjı %54.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +18.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.8
ROE %14.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %256.8
FAVÖK marjı %256.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %376.5
Hasılat başına brüt kâr %376.5. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %87.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %87.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 14.2x القطاع: 12.7x
F/K 14.2x — sektör medyanının (12.7x) %12 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.07x القطاع: 1.59x
PD/DD 2.07x — sektör medyanının (1.59x) %30 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x القطاع: 8.7x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (8.7x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 2.06x
Borç/Özkaynak 2.06x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 6.4x
Faiz karşılama 6.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-2.0
Hasılat yıllık %-2.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+50.1
Net kâr yıllık %50.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 50.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 46.3M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+26.0%
Artı %26.0 beklenen değer (3.59) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 2.82 | PD/DD hedefi: 2.30 | EV/EBITDA hedefi: 8.55 | DCF hedefi: 1.59
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 6.4x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.59
DCF (1.59) güncel fiyatın %44.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 2.85
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR2.5
Graham içsel değer: QAR2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.2x vs 12.7x
Sektör medyanının %12 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.07x vs 1.59x
Sektörden %30 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 8.7x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.83), TRAMA-99 çizgisi (2.84) ile yakın seviyede (%-0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 2.83
TRAMA: 2.84
الفرق: %-0.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
QFBQ — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.