QAMCQatar Aluminium Manufacturing Company

🇶🇦 QSE
1.17
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
QAR1.7
Ucuz
Active Metric?
2/4
Confidence?
56%
Lothien Robustness Summary
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR10M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-94.7 geriledi (QAR192M → QAR10M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-94.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Güçlü Likidite
Cari oran 22.81x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (QAR10M) ama FCF negatif (-QAR22M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+30.8 arttı (-QAR3M → -QAR2M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.6. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.98. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+1031.6 artabilir (QAR10M → QAR116M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%29.2
VaR 95% ?
%3.13
daily max loss
VaR 99% ?
%4.39
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.34
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%37.9
29.01.2026 → 15.10.2026
Skewness ?
0.36
Parametrik%3.13
Historik%3.01
Cornish-Fisher%2.81
Return Distribution
Valuation
Potential?
+4.5%
ROIC ?
-0.1%
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-94.7 düşerek 10.2M QAR oldu
Yıllık net kâr %-94.7 geriledi
FAVÖK çeyreklik %+30.8 büyüdü (-2.2M QAR)
Cari oran güçlü: 22.81x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-99.3 azaldı → 11.0M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -22.1M QAR
Serbest nakit akışı negatif: -22.1M QAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.1
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 7.0B QAR (%-1.7)
Özkaynak: 6.9B QAR (%-1.4)
İşletme kârı negatif: -2.2M QAR — faaliyet zararı
Ödenmiş sermaye: 5.6B QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.6B QAR
İşletme sermayesi değişimi: %+154.0
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-25.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1.57 QAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %23
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.4
ROE %8.4 — düşük özkaynak getirisi.
Valuation
F/K Oranı 11.6x Sector: 12.3x
F/K 11.6x — sektör medyanına (12.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.98x Sector: 1.21x
PD/DD 0.98x — sektör medyanı (1.21x) altında veya yakın. Makul değerleme.
Indebtedness
Cari Oran 22.81x
Cari oran 22.81x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Growth
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-94.7
Net kâr yıllık %-94.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 191.9M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 101.1M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+4.5%
Artı %4.5 beklenen değer (1.27) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: FK hedefi: 1.13 | PD/DD hedefi: 1.53
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%-0.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100).
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.1
ROIC (%-0.1) sermaye maliyetinin (13.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.6
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR1.7
Graham içsel değer: QAR1.7. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
11.6x vs 12.3x
Sektör medyanının %6 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.98x vs 1.21x
Sektörden %19 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC vs WACC
%-0.1 vs %13.6 WACC
ROIC 13.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (1.17), TRAMA-99 çizgisinin %25.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 1.17
TRAMA: 1.57
Difference: %-25.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
QAMC — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.