PHMPulteGroup

🇺🇸 US
Smart Money 25
113.55
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
59/100
Dalio Risk ?
91/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$124.0
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $472M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+36.0 arttı ($347M → $472M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-9.6 düştü. Şirket daralmada.
Güçlü Likidite
Cari oran 6.28x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($472M) ama FCF negatif (-$13M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+36.7 arttı ($474M → $648M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.1. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+36.0) ama yıllık bazda düşüş (%-22.4). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%32.4
VaR 95% ?
%3.37
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.76
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.69
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.3
13.02.2026 → 14.10.2026
Çarpıklık ?
0.74
Parametrik%3.37
Historik%2.93
Cornish-Fisher%2.85
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+83.3%
ROIC ?
13.9%
DCF Değer ?
157.90
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+36.0 artarak 472.0M USD oldu
Yıllık net kâr %-22.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %+16.9 büyüdü (4.0B USD)
Yıllık hasılat daraldı (%-9.6)
Brüt kâr marjı: %25.0
Net kâr marjı: %11.9
FAVÖK çeyreklik %+36.7 büyüdü (647.9M USD)
FAVÖK marjı: %16.3
Toplam borç: 2.3B USD
Net borç: 962.5M USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.18x
Cari oran güçlü: 6.28x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-26.1 azaldı → 1.3B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 17.1M USD
Serbest nakit akışı negatif: -12.8M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.6
ROA: %2.6
Toplam varlıklar: 18.3B USD (%+0.4)
Özkaynak: 13.0B USD (%+0.5)
İşletme kârı pozitif: 613.1M USD
İşletme kârı büyüme: %+39.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 471.9x (Faiz: 1.4M USD)
Ödenmiş sermaye: 190.5M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 13.2B USD
CAPEX: 29.9M USD (Hasılatın %0.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-5.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 120.47 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %86'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.9
Net kâr marjı %11.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +1.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.7
ROE %14.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %16.3
FAVÖK marjı %16.3 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %25.0
Hasılat başına brüt kâr %25.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 11.1x Sektör: 27.4x
F/K 11.1x — sektör medyanının (27.4x) %59 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.63x Sektör: 4.40x
PD/DD 1.63x — sektör medyanının (4.40x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.5x Sektör: 14.5x
EV/EBITDA 8.5x — sektör medyanının (14.5x) %42 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 6.28x
Cari oran 6.28x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.18x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 173.4x
Faiz karşılama 173.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-9.6
Hasılat yıllık %-9.6 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-22.4
Net kâr yıllık %-22.4 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 707.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 510.9M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+83.3%
Artı %83.3 beklenen değer (207.06) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 264.09 | PD/DD hedefi: 317.21 | EV/EBITDA hedefi: 193.34 | DCF hedefi: 157.90
Damodaran Değerleme
59/100
Orta Damodaran skoru (59/100). ROIC (%13.9) – WACC (%9.6) farkı +4.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
91/100
Düşük borç riski (91/100). Faiz karşılama oranı 173.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 87/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.9
ROIC (%13.9) sermaye maliyetini hafifçe (4.2 puan) aşıyor.
WACC: %9.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
157.90
DCF modeli 157.90 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %39.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 112.93
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$124.0
Graham değeri ($124.0) güncel fiyata yakın (%+9.8). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
11.1x vs 27.4x
Sektör medyanının %59 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.63x vs 4.40x
Sektörden %63 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.5x vs 14.5x
Sektörden %42 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.9 vs %9.6 WACC
ROIC 4.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%11.6 vs %15.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %11.6
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (113.55), TRAMA-99 çizgisinin %5.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 113.55
TRAMA: 120.47
Fark: %-5.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

PHM — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.