PAYXPaychex

🇺🇸 US
Smart Money 40
111.63
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
57/100
Dalio Risk ?
66/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$34.2
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
63/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (63/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $430M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+2.2). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.07x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($357M) kârın %83'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 10.59. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.7
VaR 95% ?
%3.11
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.39
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.35
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%32.9
21.10.2025 → 10.04.2026
Çarpıklık ?
-0.39
Parametrik%3.11
Historik%2.96
Cornish-Fisher%3.25
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+2.3%
ROIC ?
25.6%
DCF Değer ?
82.23
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/8
Yıllık net kâr %-23.3 geriledi
Yıllık hasılat daraldı (%-9.9)
Net kâr marjı yüksek: %26.4
Toplam borç: 4.6B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 4.0B USD
Borç/Özkaynak oranı: 1.23x
Cari oran: 1.28x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 600.9M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 413.5M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 357.4M USD
ROE: %11.6
ROA: %2.7
İşletme kârı pozitif: 619.2M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 1.8B USD
CAPEX: 56.1M USD (Hasılatın %3.4'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 106.03 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %26.4
Net kâr marjı %26.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %22.9
ROE %22.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %30.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %30.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 23.1x Sektör: 26.9x
F/K 23.1x — sektör medyanına (26.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 10.59x Sektör: 4.51x
PD/DD 10.59x — sektör medyanının %135 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 14.3x Sektör: 19.4x
EV/EBITDA 14.3x — sektör medyanı (19.4x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.28x
Cari oran 1.28x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.23x
Borç/Özkaynak 1.23x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 11.2x
Faiz karşılama 11.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.9
Hasılat yıllık %5.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+12.0
Net kâr yıllık %12.0 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+2.3%
Artı %2.3 beklenen değer (112.76) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 136.69 | PD/DD hedefi: 51.96 | EV/EBITDA hedefi: 149.40 | DCF hedefi: 82.23
Damodaran Değerleme
57/100
Orta Damodaran skoru (57/100). ROIC (%25.6) – WACC (%10.7) farkı +14.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
66/100
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 11.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 54/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.6
ROIC (%25.6) sermaye maliyetini 14.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
82.23
DCF (82.23) güncel fiyatın %25.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 110.25
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
$34.2
Güncel fiyat Graham değerinin %69.0 üzerinde ($34.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
23.1x vs 26.9x
Sektör medyanının %14 altında — ucuz
PD/DD Oranı
10.59x vs 4.51x
Sektörden %135 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.3x vs 19.4x
Sektörden %26 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.6 vs %10.7 WACC
ROIC 14.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%27.4 vs %45.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %27.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (111.63), TRAMA-99 çizgisinin %5.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 111.63
TRAMA: 106.03
Fark: %+5.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

PAYX — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.