ORDSOoredoo

🇶🇦 QSE
11.36
QAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
70/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
QAR15.1
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR843M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-16.1). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %14. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.7. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%24.3
VaR 95% ?
%2.56
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.61
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.86
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%22.1
09.02.2026 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
-0.75
Parametrik%2.56
Historik%2.38
Cornish-Fisher%2.76
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+46.2%
ROIC ?
12.5%
DCF Değer ?
27.27
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-16.1 düşerek 843.4M QAR oldu
Yıllık net kâr %-14.6 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (6.3B QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+3.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %58.7
Net kâr marjı: %13.5
FAVÖK çeyreklik %-5.7 düştü (2.7B QAR)
FAVÖK marjı güçlü: %42.4
Toplam borç %-10.4 azaldı → 14.6B QAR
Net borç: 4.6B QAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.50x
Cari oran: 1.45x — yeterli likidite
Nakit %-16.7 azaldı → 9.9B QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1B QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 120.0M QAR
ROE düşük: %2.9
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 60.5B QAR (%-2.6)
Özkaynak: 28.9B QAR (%+2.1)
İşletme kârı pozitif: 1.5B QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.1x (Faiz: 202.5M QAR)
Ödenmiş sermaye: 3.2B QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.7B QAR
İşletme sermayesi değişimi: %+10.2
CAPEX: 994.5M QAR (Hasılatın %15.9'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-9.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 12.54 QAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %13.5
Net kâr marjı %13.5 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -2.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.2
ROE %9.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %42.4
FAVÖK marjı %42.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %58.7
Hasılat başına brüt kâr %58.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 10.7x Sektör: 12.7x
F/K 10.7x — sektör medyanına (12.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.29x Sektör: 1.53x
PD/DD 1.29x — sektör medyanı (1.53x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 3.9x Sektör: 7.5x
EV/EBITDA 3.9x — sektör medyanının (7.5x) %48 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.45x
Cari oran 1.45x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.4x
Net Borç/EBITDA 1.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.50x
Borç/Özkaynak 0.50x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 12.2x
Faiz karşılama 12.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+3.2
Hasılat yıllık %3.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-14.6
Net kâr yıllık %-14.6 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 982.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 644.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+46.2%
Artı %46.2 beklenen değer (17.07) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 14.09 | PD/DD hedefi: 14.22 | EV/EBITDA hedefi: 22.51 | DCF hedefi: 27.27
Damodaran Değerleme
70/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (70/100). ROIC (%12.5) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 12.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.5
ROIC (%12.5) sermaye maliyetini hafifçe (4.4 puan) aşıyor.
WACC: %8.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
27.27
DCF modeli 27.27 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %133.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 11.68
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
QAR15.1
Graham içsel değer: QAR15.1. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
10.7x vs 12.7x
Sektör medyanının %16 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.29x vs 1.53x
Sektörden %15 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.9x vs 7.5x
Sektörden %48 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.5 vs %8.1 WACC
ROIC 4.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%14.5 vs %43.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %14.5
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (11.36), TRAMA-99 çizgisinin %9.4 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 11.36
TRAMA: 12.54
Fark: %-9.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ORDS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.