NXPINXP Semiconductors

🇺🇸 US
229.33
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
9/9
Güçlü
Graham ?
$109.5
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $767M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-31.6 geriledi ($1.1B → $767M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+72.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.9. Her 100$ satıştan 22$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.71x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.04x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($754M) kârın %98'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-25.4 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 5.17. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %26.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-31.6) ama yıllık bazda artış (%+72.4). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%48.4
VaR 95% ?
%4.95
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.02
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.41
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%34.2
26.05.2026 → 16.09.2026
الانحراف ?
2.40
Parametrik%4.95
Historik%3.99
Cornish-Fisher%1.38
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+11.6%
ROIC ?
14.9%
قيمة DCF ?
182.74
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-31.6 düşerek 767.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+72.4
Hasılat çeyreklik %+9.9 büyüdü (3.5B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+19.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %57.3
Brüt marj değişimi: %+1.1 puan
Net kâr marjı yüksek: %21.9
FAVÖK çeyreklik %-25.4 düştü (1.3B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %36.3
Toplam borç: 11.0B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 8.1B USD
Borç/Özkaynak oranı: 0.96x
Cari oran güçlü: 2.04x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-15.3 azaldı → 2.9B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 860.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 754.0M USD
ROE düşük: %6.7
ROA: %2.9
Toplam varlıklar: 26.7B USD (%-1.7)
Özkaynak: 11.4B USD (%+4.3)
İşletme kârı pozitif: 1.1B USD
İşletme kârı büyüme: %+21.7
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.2x (Faiz: 96.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 252.3M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 3.9B USD
İşletme sermayesi değişimi: %-13.2
CAPEX: 106.0M USD (Hasılatın %3.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 239.66 USD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %21.9
Net kâr marjı %21.9 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -13.3 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %26.7
ROE %26.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %36.3
FAVÖK marjı %36.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %57.3
Hasılat başına brüt kâr %57.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %20.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %20.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 19.8x القطاع: 26.9x
F/K 19.8x — sektör medyanına (26.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 5.17x القطاع: 4.51x
PD/DD 5.17x — sektör medyanının (4.51x) %15 üzerinde.
EV/EBITDA 13.2x القطاع: 19.4x
EV/EBITDA 13.2x — sektör medyanının (19.4x) %32 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.04x
Cari oran 2.04x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.96x
Borç/Özkaynak 0.96x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 15.3x
Faiz karşılama 15.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+19.5
Hasılat yıllık %19.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+72.4
Net kâr yıllık %72.4 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 750.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 475.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+11.6%
Artı %11.6 beklenen değer (260.86) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 330.28 | PD/DD hedefi: 217.18 | EV/EBITDA hedefi: 341.87 | DCF hedefi: 182.74
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 15.3x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 54/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%14.9
ROIC (%14.9) sermaye maliyetini 5.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
182.74
DCF (182.74) güncel fiyatın %21.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 233.79
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
9/9
Güçlü Piotroski F-Score (9/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$109.5
Güncel fiyat Graham değerinin %53.2 üzerinde ($109.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
19.8x vs 26.9x
Sektör medyanının %26 altında — ucuz
PD/DD Oranı
5.17x vs 4.51x
Sektörden %15 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.2x vs 19.4x
Sektörden %32 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%14.9 vs %9.6 WACC
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.6 vs %38.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (229.33), TRAMA-99 çizgisi (239.66) ile yakın seviyede (%-4.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 229.33
TRAMA: 239.66
الفرق: %-4.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

NXPI — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.