NIBE_B

NORDIC
44.72
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
43/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€1.9
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
72/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (72/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €67M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+48.7 arttı (€45M → €67M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+52.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€100M) kârın %150'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+41.6 arttı (€77M → €109M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 31.29. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 228.6. Pahalı değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%38.4
VaR 95% ?
%3.85
daily max loss
VaR 99% ?
%5.50
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.65
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%26.3
04.05.2026 → 08.07.2026
Skewness ?
-0.70
Parametrik%3.85
Historik%2.78
Cornish-Fisher%3.90
Return Distribution
Valuation
Potential?
-49.0%
ROIC ?
8.6%
DCF Value ?
3.99
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+48.7 artarak 66.7M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+52.6
Hasılat çeyreklik %+12.4 büyüdü (962.9M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.6)
Brüt kâr marjı: %32.1
Brüt marj değişimi: %+1.2 puan
Net kâr marjı: %6.9
FAVÖK çeyreklik %+41.6 büyüdü (109.3M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %11.4
Toplam borç: 2.1B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 1.6B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.72x
Cari oran: 1.72x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 425.4M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 99.8M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 99.8M EUR
ROE düşük: %2.3
ROA düşük: %1.1
Toplam varlıklar: 6.1B EUR (%+3.3)
Özkaynak: 2.9B EUR (%+2.3)
İşletme kârı pozitif: 109.3M EUR
İşletme kârı büyüme: %+41.6
Ödenmiş sermaye: 2.0B EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 881.2M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+18.6
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+14.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 39.05 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %6.9
Net kâr marjı %6.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +1.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.3
ROE %8.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %11.4
FAVÖK marjı %11.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %32.1
Hasılat başına brüt kâr %32.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 100.0x Sector: 83.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (83.2x) %20 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 31.29x Sector: 9.66x
PD/DD 31.29x — sektör medyanının %224 üzerinde. Pahalı defter değeri.
Indebtedness
Cari Oran 1.72x
Cari oran 1.72x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 5.2x
Net Borç/EBITDA 5.2x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.72x
Borç/Özkaynak 0.72x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.3x
Faiz karşılama 4.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.6
Hasılat yıllık %7.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+52.6
Net kâr yıllık %52.6 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
43/100
Orta düzey sağlamlık (43/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-49.0%
Eksi %49.0 beklenen değer (22.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 11.12 | PD/DD hedefi: 14.03 | EV/EBITDA hedefi: 25.41 | DCF hedefi: 11.12
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%8.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100). Faiz karşılama oranı 4.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 5.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 59/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 80/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.6
ROIC (%8.6) sermaye maliyetinin (9.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
3.99
DCF (3.99) güncel fiyatın %91.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 44.48
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€1.9
Güncel fiyat Graham değerinin %95.7 üzerinde (€1.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
100.0x vs 83.2x
Sektör medyanının %20 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
31.29x vs 9.66x
Sektörden %224 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
228.6x vs 130.6x
Sektörden %75 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.6 vs %9.3 WACC
ROIC 0.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %10.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (44.72), TRAMA-99 çizgisinin %14.5 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 44.72
TRAMA: 39.05
Difference: %+14.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
NIBE_B — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.