MUTHOOTFINMuthoot Finance Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
2598.30
INR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
81/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
69/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
100/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
₹2,538.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹28.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-16.4). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+38.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %53.5. Her 100₹ satıştan 53₹ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 3.64x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.2. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %28.5. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 81/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-16.4) ama yıllık bazda artış (%+38.8). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+22.6 artabilir (₹28.0B → ₹34.3B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%37.1
VaR 95% ?
%3.91
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.50
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.68
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%37.4
29.01.2026 → 08.10.2026
الانحراف ?
-0.31
Parametrik%3.91
Historik%3.60
Cornish-Fisher%3.91
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+103.6%
قيمة DCF ?
3,303.62
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-16.4 düşerek 28.0B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+38.8
Hasılat çeyreklik %-14.7 düştü (52.4B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+27.4)
Brüt kâr marjı güçlü: %391.3
Net kâr marjı yüksek: %53.5
FAVÖK marjı güçlü: %391.9
Toplam borç: 1,624.2B INR
Net borç hasılatın üzerinde: 1,476.2B INR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 4.00x
Nakit %+13.7 arttı → 148.0B INR
ROE düşük: %6.9
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar %+6.9 büyüdü → 2,092.4B INR
Özkaynak: 406.0B INR (%+3.8)
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.9x (Faiz: 34.6B INR)
Ödenmiş sermaye: 401.5M INR
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-20.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 3284.99 INR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %53.5
Net kâr marjı %53.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -1.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %28.5
ROE %28.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %391.9
FAVÖK marjı %391.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %391.3
Hasılat başına brüt kâr %391.3. Güçlü fiyatlama gücü.
التقييم
F/K Oranı 9.2x القطاع: 29.9x
F/K 9.2x — sektör medyanının (29.9x) %69 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.57x القطاع: 4.52x
PD/DD 2.57x — sektör medyanının (4.52x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 3.1x القطاع: 13.1x
EV/EBITDA 3.1x — sektör medyanının (13.1x) %77 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 2.0x
Net Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 4.00x
Borç/Özkaynak 4.00x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.8x
Faiz karşılama 6.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+27.4
Hasılat yıllık %27.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+38.8
Net kâr yıllık %38.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 24.1B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 18.5B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
81/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (81/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+103.6%
Artı %103.6 beklenen değer (5290.26) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 7794.90 | PD/DD hedefi: 4958.67 | EV/EBITDA hedefi: 7794.90 | DCF hedefi: 3303.62
Damodaran Değerleme
69/100
Orta Damodaran skoru (69/100). Değer yaratma kapasitesi sınırlı. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
100/100
Düşük borç riski (100/100). Faiz karşılama oranı 6.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 99/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
3,303.62
DCF modeli 3303.62 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %27.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 2598.30
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
₹2,538.9
Graham içsel değer: ₹2,538.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.2x vs 29.9x
Sektör medyanının %69 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.57x vs 4.52x
Sektörden %43 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.1x vs 13.1x
Sektörden %77 daha düşük EV/EBITDA
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2598.30), TRAMA-99 çizgisinin %20.9 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 2598.30
TRAMA: 3284.99
الفرق: %-20.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
MUTHOOTFIN — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.