MTSIMACOM Technology

🇺🇸 US
Smart Money 21
262.24
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
44/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
$37.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $101M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+117.4 arttı ($46M → $101M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+175.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %29.4. Her 100$ satıştan 29$ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.34x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($101M) ama FCF negatif (-$3M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+89.9 arttı ($74M → $141M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 84.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 13.26. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 58.0. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%62.9
VaR 95% ?
%6.18
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.88
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%8.49
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%44.2
26.05.2026 → 29.07.2026
Çarpıklık ?
-0.11
Parametrik%6.18
Historik%6.81
Cornish-Fisher%6.21
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-44.0%
ROIC ?
9.4%
DCF Değer ?
20.72
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+117.4 artarak 100.7M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+175.7
Hasılat çeyreklik %+18.4 büyüdü (342.2M USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+35.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %58.3
Brüt marj değişimi: %+1.4 puan
Net kâr marjı yüksek: %29.4
FAVÖK çeyreklik %+89.9 büyüdü (141.0M USD)
FAVÖK marjı güçlü: %41.2
Toplam borç: 377.5M USD
Net borç: 287.9M USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.25x
Cari oran güçlü: 2.34x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 89.6M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 80.0M USD
Serbest nakit akışı negatif: -2.8M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %6.5
ROA: %4.7
Toplam varlıklar %+6.6 büyüdü → 2.1B USD
Özkaynak %+8.7 arttı → 1.5B USD
İşletme kârı pozitif: 77.1M USD
İşletme kârı büyüme: %+51.7
Faiz karşılama oranı güçlü: 95.0x (Faiz: 1.5M USD)
Ödenmiş sermaye: 76.4M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 670.8M USD
İşletme sermayesi değişimi: %-31.3
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %24.2 (82.8M USD)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-11.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 297.68 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %29.4
Net kâr marjı %29.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +13.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.3
ROE %16.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %41.2
FAVÖK marjı %41.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %58.3
Hasılat başına brüt kâr %58.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 84.8x Sektör: 54.4x
F/K 84.8x — sektör medyanının (54.4x) %56 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 13.26x Sektör: 4.51x
PD/DD 13.26x — sektör medyanının %194 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 58.0x Sektör: 21.4x
EV/EBITDA 58.0x — sektör medyanının (21.4x) %171 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.34x
Cari oran 2.34x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.25x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 75.6x
Faiz karşılama 75.6x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+35.8
Hasılat yıllık %35.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+175.7
Net kâr yıllık %175.7 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 52.4M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -59.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-44.0%
Eksi %44.0 beklenen değer (149.79) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 214.35 | PD/DD hedefi: 97.13 | EV/EBITDA hedefi: 98.76 | DCF hedefi: 66.87
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%9.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 75.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 83/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 61/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.4
ROIC (%9.4) sermaye maliyetinin (11.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %11.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
20.72
DCF (20.72) güncel fiyatın %92.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 267.49
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$37.8
Güncel fiyat Graham değerinin %85.9 üzerinde ($37.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
84.8x vs 54.4x
Sektör medyanının %56 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
13.26x vs 4.51x
Sektörden %194 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
58.0x vs 21.4x
Sektörden %171 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.4 vs %11.2 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%20.7 vs %30.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %20.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (262.24), TRAMA-99 çizgisinin %11.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 262.24
TRAMA: 297.68
Fark: %-11.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MTSI — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.