MRPLMangalore Refinery and Petrochemicals Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
172.71
INR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
53/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹9.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+708.5 arttı (₹1.2B → ₹9.5B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+449.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+59.7 arttı (₹239.5B → ₹382.5B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+120.4 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %12.6 → %5.6 (-6.9 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.5. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.0. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-73.5 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%50.2
VaR 95% ?
%5.09
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.24
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.53
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%29.9
16.03.2026 → 29.05.2026
Çarpıklık ?
1.08
Parametrik%5.09
Historik%4.43
Cornish-Fisher%3.85
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+64.4%
ROIC ?
11.8%
DCF Değer ?
389.68
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+708.5 artarak 9.5B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+449.4
Hasılat çeyreklik %+59.7 büyüdü (382.5B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+120.4)
Brüt kâr marjı düşük: %5.6
Brüt marj değişimi: %-6.9 puan
Net kâr marjı düşük: %2.5
FAVÖK yatay seyrede (14.9B INR)
FAVÖK marjı düşük: %3.9
İşletme kârı pozitif: 9.2B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 6.1x (Faiz: 2.4B INR)
Ödenmiş sermaye: 1.8B INR
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 162.59 INR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.5
Net kâr marjı %2.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.5
ROE %18.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.9
FAVÖK marjı %3.9 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %5.6
Hasılat başına brüt kâr %5.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Değerleme
F/K Oranı 9.0x Sektör: 19.5x
F/K 9.0x — sektör medyanının (19.5x) %54 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.13x Sektör: 3.30x
PD/DD 2.13x — sektör medyanının (3.30x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.6x Sektör: 16.5x
EV/EBITDA 8.6x — sektör medyanının (16.5x) %48 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.14x
Cari oran 1.14x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.9x
Net Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.08x
Borç/Özkaynak 1.08x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.6x
Faiz karşılama 5.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+120.4
Hasılat yıllık %120.4 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+449.4
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+64.4%
Artı %64.4 beklenen değer (284.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 308.18 | PD/DD hedefi: 272.33 | EV/EBITDA hedefi: 330.56 | DCF hedefi: 389.68
Damodaran Değerleme
53/100
Orta Damodaran skoru (53/100). ROIC (%11.8) – WACC (%11.1) farkı +0.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 5.6x — güçlü. Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 56/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.8
ROIC (%11.8) sermaye maliyetini hafifçe (0.7 puan) aşıyor.
WACC: %11.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
389.68
DCF modeli 389.68 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %125.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 172.71
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
9.0x vs 19.5x
Sektör medyanının %54 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.13x vs 3.30x
Sektörden %35 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.6x vs 16.5x
Sektörden %48 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.8 vs %11.1 WACC
ROIC 0.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.2 vs %5.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (172.71), TRAMA-99 çizgisinin %6.2 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 172.71
TRAMA: 162.59
Fark: %+6.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
MRPL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.