MRKPPublic Joint stock company Rosseti Centre and Volga region

🇷🇺 MOEX
0.55
RUB
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
71/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
₽1.5
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽3.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 4.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.71. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%36.0
VaR 95% ?
%3.63
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.17
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.52
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%36.9
13.05.2026 → 16.07.2026
Çarpıklık ?
0.12
Parametrik%3.63
Historik%3.15
Cornish-Fisher%3.04
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+5.1%
ROIC ?
13.7%
DCF Değer ?
0.25
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (3.5B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+27.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (33.0B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+15.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %48.7
Net kâr marjı: %10.6
FAVÖK yatay seyrede (8.6B RUB)
FAVÖK marjı güçlü: %26.2
Toplam borç: 32.4B RUB
Net borç: 17.7B RUB
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.37x
Cari oran < 1: 0.93x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 14.6B RUB
İşletme nakit akışı pozitif: 8.9B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 2.1B RUB
ROE düşük: %4.0
ROA: %2.1
Toplam varlıklar: 168.2B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 87.3B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 4.8B RUB
Faiz karşılama oranı güçlü: 10.2x (Faiz: 843.1M RUB)
Ödenmiş sermaye: 112.7B RUB
Net işletme sermayesi negatif: -2.9B RUB — kısa vadeli baskı
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %20.5 (6.8B RUB)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 0.52 RUB
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %22
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.6
Net kâr marjı %10.6 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.1
ROE %16.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %26.2
FAVÖK marjı %26.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %48.7
Hasılat başına brüt kâr %48.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 4.4x Sektör: 5.0x
F/K 4.4x — sektör medyanına (5.0x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.71x Sektör: 0.74x
PD/DD 0.71x — sektör medyanı (0.74x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 2.3x Sektör: 3.4x
EV/EBITDA 2.3x — sektör medyanının (3.4x) %32 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.93x
Cari oran 0.93x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.37x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 10.2x
Faiz karşılama 10.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+15.8
Hasılat yıllık %15.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+27.0
Net kâr yıllık %27.0 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 3.1B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 2.9B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+5.1%
Artı %5.1 beklenen değer (0.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 0.64 | PD/DD hedefi: 0.60 | EV/EBITDA hedefi: 0.82 | DCF hedefi: 0.25
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%13.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
71/100
Düşük borç riski (71/100). Faiz karşılama oranı 10.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 91/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.7
ROIC (%13.7) sermaye maliyetinin (28.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %28.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.25
DCF (0.25) güncel fiyatın %55.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 0.55
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
₽1.5
Graham içsel değer: ₽1.5. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
4.4x vs 5.0x
Sektör medyanının %12 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.71x vs 0.74x
Sektörden %4 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.3x vs 3.4x
Sektörden %32 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.7 vs %28.4 WACC
ROIC 14.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.6 vs %26.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (0.55), TRAMA-99 çizgisinin %6.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 0.55
TRAMA: 0.52
Fark: %+6.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
MRKP — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.