MLCHE

🇪🇺 Euronext
56.50
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
€33.9
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €2M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%20.0
VaR 95% ?
%2.09
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%2.95
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.75
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%14.5
29.10.2025 → 14.07.2026
Çarpıklık ?
-1.67
Parametrik%2.09
Historik%1.67
Cornish-Fisher%2.31
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-13.1%
ROIC ?
23.8%
DCF Değer ?
29.86
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2025/4
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.9M EUR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+5.8)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (41.0M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.3)
Brüt kâr marjı düşük: %16.5
Net kâr marjı düşük: %4.6
FAVÖK yatay seyrede (3.4M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %8.3
Toplam borç: 10.0M EUR
Net borç: 276,523 EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.28x
Cari oran: 1.47x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 9.8M EUR
ROE düşük: %5.3
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 100.4M EUR (%+0.0)
Özkaynak: 35.7M EUR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 2.7M EUR
Ödenmiş sermaye: 2.3M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 25.8M EUR
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.8
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 56.95 EUR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %80'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %4.6
Net kâr marjı %4.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %21.2
ROE %21.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %8.3
FAVÖK marjı %8.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %16.5
Hasılat başına brüt kâr %16.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Değerleme
F/K Oranı 17.2x Sektör: 21.8x
F/K 17.2x — sektör medyanına (21.8x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 3.64x Sektör: 2.52x
PD/DD 3.64x — sektör medyanının (2.52x) %44 üzerinde.
EV/EBITDA 9.6x Sektör: 8.4x
EV/EBITDA 9.6x — sektör medyanının (8.4x) %15 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.47x
Cari oran 1.47x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.7x
Net Borç/EBITDA 0.7x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.28x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 30.0x
Faiz karşılama 30.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.3
Hasılat yıllık %2.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+5.8
Net kâr yıllık %5.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q10
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q10 (ort. kâr 1.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (ort. kâr 1.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-13.1%
Eksi %13.1 beklenen değer (49.09) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 71.99 | PD/DD hedefi: 41.19 | EV/EBITDA hedefi: 49.26 | DCF hedefi: 29.86
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 30.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 87/100 | Kalite: 88/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%23.8
ROIC (%23.8) sermaye maliyetini 9.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
29.86
DCF (29.86) güncel fiyatın %47.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 56.50
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
€33.9
Güncel fiyat Graham değerinin %40.0 üzerinde (€33.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.2x vs 21.8x
Sektör medyanının %21 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.64x vs 2.52x
Sektörden %44 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.6x vs 8.4x
Sektörden %15 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%23.8 vs %14.4 WACC
ROIC 9.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.6 vs %8.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (56.50), TRAMA-99 çizgisi (56.95) ile yakın seviyede (%-0.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 56.50
TRAMA: 56.95
Fark: %-0.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
MLCHE — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.