MHARAl Mahhar Holding Company Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
2.20
QAR
Талдау бағалары
Lothien беріктік ұпайы?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
61/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
QAR3.2
Ucuz
Белсенді метрика?
4/4
Сенім?
75%
Lothien беріктік қорытындысы
60/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (60/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR13M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-10.8). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-4.8 düştü. Şirket daralmada.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR54M fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (QAR13M) ama FCF negatif (-QAR12M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.7. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Деректер күні 2026-10-16 Инвестициялық кеңес емес; сандар ережеге негізделген модель нәтижесі. Бағалар қалай есептеледі

Бағалау төлқұжаты
Деректер күні 2026-10-16
Жаңарту жиілігі Жұмыс күндері Стамбул уақытымен 19:30-да жоспарлы талдау; әр символ әр іске қосуда жаңармауы мүмкін

Әдістеме қысқашаLothien сенімділік ұпайы (0–100) — жарияланған қаржылық есептілік пен баға деректерінен тұрақты ережелер бойынша есептелетін ішкі ұпайлардың салмақталған жиынтығы (Дамодаран бағалауы, Далио тәуекелі, Пиотроски F-көрсеткіші, пайда сапасы, моментум және басқалары). Ережелер қамтылған әр акцияға секторға қарай өзгеретін салмақтармен автоматты түрде қолданылады.

ЖорамалдарЕсептеулер компания жариялаған соңғы қаржылық есептілікке және кешігуі мүмкін баға деректеріне негізделеді. Төрт тоқсан жарияланбаған кезеңдерде жылдық көрсеткіштер бар тоқсандардан масштабталуы мүмкін. Тәуекелсіз мөлшерлеме, тәуекел сыйлықақысы және ұзақ мерзімді өсім сияқты модель параметрлері әр биржа үшін тұрақты жорамалдар болып табылады және нақты компанияға қатысты күтуді қамтымайды.

Мүдделер қақтығысыLothien операторы MIDAK немесе оның командасы осы акцияларда позиция ұстай ма, бұл туралы мәлімдеме жарияланбаған. Көрсеткіштер мұндай позиция ескерілмей, бірдей ережелермен автоматты түрде шығарылады.

ЕскертуБұл ақпарат инвестициялық кеңес беру аясына жатпайды және инвестициялық ұсыныс емес. Көрсеткіштер ережелерге негізделген модельдердің нәтижесі; олар сіздің қаржылық жағдайыңызға немесе тәуекел мен кіріс бойынша қалауыңызға сәйкес келмеуі мүмкін. Тек осы ақпаратқа сүйеніп инвестициялық шешім қабылдау күткен нәтижені бермеуі мүмкін.

Модель нәтижесі; инвестициялық кеңес емес; модельдер арасында айырмашылық болуы мүмкін. Қате туралы хабарлау

Тәуекел талдауы (VaR) Orta
252 күн
Жылдық құбылмалылық ?
%20.0
VaR 95% ?
%2.09
күнделікті макс шығын
VaR 99% ?
%2.95
күнделікті макс шығын
CVaR 95% ?
%2.92
күтілетін шығын (құйрық)
Макс төмендеу ?
%16.9
15.04.2026 → 29.07.2026
Асимметрия ?
-0.24
Parametrik%2.09
Historik%1.86
Cornish-Fisher%2.12
Табыс бөлінуі
Бағалау
Әлеует?
+49.6%
ROIC ?
11.6%
DCF Мәні ?
5.45
Қарыз циклі?
Erken Genişleme
Теңгерімдік талдау? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-10.8 düşerek 12.9M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-9.3)
Hasılat çeyreklik %+4.0 büyüdü (248.3M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-4.8)
Brüt kâr marjı düşük: %17.5
Net kâr marjı: %5.2
FAVÖK yatay seyrede (20.4M QAR)
FAVÖK marjı düşük: %8.2
Toplam borç %+16.0 arttı → 49.5M QAR
Net nakit pozisyonunda: -54.1M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.14x
Cari oran: 1.94x — yeterli likidite
Nakit %-29.7 azaldı → 103.6M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -9.6M QAR
Serbest nakit akışı negatif: -12.3M QAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.5
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 681.8M QAR (%-2.1)
Özkaynak: 364.7M QAR (%-4.6)
İşletme kârı pozitif: 8.9M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 80.2x (Faiz: 254,448 QAR)
Ödenmiş sermaye: 207.0M QAR
Net işletme sermayesi pozitif: 228.9M QAR
İşletme sermayesi değişimi: %-8.3
CAPEX: 2.7M QAR (Hasılatın %1.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.21 QAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %69'i
Іргелі және техникалық талдау
Табыстылық
Net Kâr Marjı %5.2
Net kâr marjı %5.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.4
ROE %10.4 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %8.2
FAVÖK marjı %8.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %17.5
Hasılat başına brüt kâr %17.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %10.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %10.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Бағалау
F/K Oranı 8.7x Сектор: 12.2x
F/K 8.7x — sektör medyanına (12.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.24x Сектор: 1.29x
PD/DD 1.24x — sektör medyanı (1.29x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.8x Сектор: 9.0x
EV/EBITDA 4.8x — sektör medyanının (9.0x) %47 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Қарыздылық
Cari Oran 1.94x
Cari oran 1.94x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.14x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 38.5x
Faiz karşılama 38.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Өсу
Hasılat Büyümesi (YoY) %-4.8
Hasılat yıllık %-4.8 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-9.3
Net kâr yıllık %-9.3 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Ұпай түсіндірмелері
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+49.6%
Artı %49.6 beklenen değer (3.27) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 3.09 | PD/DD hedefi: 2.35 | EV/EBITDA hedefi: 4.11 | DCF hedefi: 5.45
Damodaran Değerleme
61/100
Orta Damodaran skoru (61/100). ROIC (%11.6) – WACC (%13.8) farkı -2.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 38.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.6
ROIC (%11.6) sermaye maliyetinin (13.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.45
DCF modeli 5.45 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %149.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 2.19
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR3.2
Graham içsel değer: QAR3.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ Сектор салыстыруы
F/K Oranı
8.7x vs 12.2x
Sektör medyanının %28 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.24x vs 1.29x
Sektörden %4 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.8x vs 9.0x
Sektörden %47 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.6 vs %13.8 WACC
ROIC 2.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.5 vs %8.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.20), TRAMA-99 çizgisi (2.21) ile yakın seviyede (%-0.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Баға:: 2.20
TRAMA: 2.21
Айырмашылық: %-0.3
Графиктер
Көрсеткіштер
BB ауытқуы ?
RSI шектері ?

Баға графигі ?
RSI (14) ?
Боллинджер жолақтары ?
MACD ?
Алтын негіздегі баға + TRAMA (Акция / Грамм алтын) ?
MHAR — Қатысымдық қаржыға сәйкестік
Жүктелуде…
Lothien сенімділік балдары мен осы беттегі талдаулар тек ақпараттық мақсатта берілген. Олар инвестициялық кеңес емес. Инвестициялық шешім қабылдамас бұрын лицензиялы инвестициялық кеңесшімен ақылдасыңыз.