MDIA3M. Dias Branco S.A. Indústria e Comércio de Alimentos

🇧🇷 Brezilya Borsası
19.90
BRL
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
46/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R$33.2
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 11 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R$169M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+58.8 arttı (R$106M → R$169M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+21.7 arttı (R$2.2B → R$2.7B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.9 düştü. Şirket daralmada.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R$311M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.55x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R$226M) kârın %134'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+28.5 arttı (R$255M → R$328M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.2. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.78. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.6. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+58.8) ama yıllık bazda düşüş (%-22.0). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+29.0 artabilir (R$169M → R$218M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%33.5
VaR 95% ?
%3.56
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.00
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.51
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%45.3
04.11.2025 → 29.09.2026
الانحراف ?
-1.70
Parametrik%3.56
Historik%2.66
Cornish-Fisher%3.96
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+58.9%
ROIC ?
6.9%
قيمة DCF ?
25.17
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+58.8 artarak 168.9M BRL oldu
Yıllık net kâr %-22.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+21.7 büyüdü (2.7B BRL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.9)
Brüt kâr marjı: %29.9
Brüt marj değişimi: %+2.0 puan
Net kâr marjı: %6.3
FAVÖK çeyreklik %+28.5 büyüdü (327.8M BRL)
FAVÖK marjı: %12.1
Toplam borç: 1.8B BRL
Net nakit pozisyonunda: -310.6M BRL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.21x
Cari oran güçlü: 2.55x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 2.1B BRL
İşletme nakit akışı pozitif: 321.9M BRL
Serbest nakit akışı pozitif: 225.8M BRL
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 13.1B BRL (%+3.2)
Özkaynak: 8.5B BRL (%+1.5)
İşletme kârı pozitif: 175.4M BRL
İşletme kârı büyüme: %+80.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 24.7x (Faiz: 13.2M BRL)
Ödenmiş sermaye: 335.6M BRL
Net işletme sermayesi pozitif: 3.7B BRL
CAPEX: 96.0M BRL (Hasılatın %3.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.9 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 17.94 BRL
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %6.3
Net kâr marjı %6.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +1.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.7
ROE %7.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.1
FAVÖK marjı %12.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %29.9
Hasılat başına brüt kâr %29.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 10.2x القطاع: 14.9x
F/K 10.2x — sektör medyanının (14.9x) %31 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.78x القطاع: 2.19x
PD/DD 0.78x — sektör medyanının (2.19x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.6x القطاع: 6.8x
EV/EBITDA 4.6x — sektör medyanının (6.8x) %33 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.55x
Cari oran 2.55x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.3x
Net Borç/EBITDA 1.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.21x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 13.2x
Faiz karşılama 13.2x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.9
Hasılat yıllık %-0.9 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-22.0
Net kâr yıllık %-22.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 192.6M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 87.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+58.9%
Artı %58.9 beklenen değer (31.42) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 28.91 | PD/DD hedefi: 56.84 | EV/EBITDA hedefi: 29.54 | DCF hedefi: 25.17
Damodaran Değerleme
46/100
Düşük Damodaran skoru (46/100). ROIC (%6.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 13.2x — güçlü. Borç/EBITDA 1.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 86/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.9
ROIC (%6.9) sermaye maliyetinin (16.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %16.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
25.17
DCF modeli 25.17 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %27.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 19.78
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R$33.2
Graham içsel değer: R$33.2. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
10.2x vs 14.9x
Sektör medyanının %31 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.78x vs 2.19x
Sektörden %64 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.6x vs 6.8x
Sektörden %33 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.9 vs %16.7 WACC
ROIC 9.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.2 vs %13.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (19.90), TRAMA-99 çizgisinin %10.9 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 19.90
TRAMA: 17.94
الفرق: %+10.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
MDIA3 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.