MCOMoody's

🇺🇸 US
Smart Money 57
485.07
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
92/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$79.6
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
72/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (72/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $878M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+32.8 arttı ($661M → $878M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+51.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %40.2. Her 100$ satıştan 40$ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.00x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+27.5 arttı ($1.1B → $1.4B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 27.59. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 20.5. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %92.9. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%28.3
VaR 95% ?
%2.91
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.12
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.96
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.6
15.01.2026 → 11.02.2026
Çarpıklık ?
-0.41
Parametrik%2.91
Historik%2.50
Cornish-Fisher%2.99
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-44.1%
DCF Değer ?
69.86
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+32.8 artarak 878.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+51.9
Hasılat çeyreklik %+5.1 büyüdü (2.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+15.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %76.3
Brüt marj değişimi: %+1.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %40.2
FAVÖK çeyreklik %+27.5 büyüdü (1.4B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %62.4
Toplam borç: 7.5B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 6.1B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.49x
Cari oran: 1.19x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.5B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 779.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 688.0M USD
ROE yüksek: %29.0 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA: %6.0
Toplam varlıklar: 14.7B USD (%-0.4)
Özkaynak: 3.0B USD (%+1.0)
İşletme kârı pozitif: 1.1B USD
İşletme kârı büyüme: %+13.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 20.4x (Faiz: 67.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 173.2M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 637.0M USD
İşletme sermayesi değişimi: %+11.6
CAPEX: 91.0M USD (Hasılatın %4.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+4.8
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 462.92 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %40.2
Net kâr marjı %40.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +8.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %92.9
ROE %92.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %62.4
FAVÖK marjı %62.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %76.3
Hasılat başına brüt kâr %76.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %36.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %36.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 29.9x Sektör: 23.3x
F/K 29.9x — sektör medyanının (23.3x) %28 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 27.59x Sektör: 4.19x
PD/DD 27.59x — sektör medyanının %559 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 20.5x Sektör: 14.2x
EV/EBITDA 20.5x — sektör medyanının (14.2x) %45 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.19x
Cari oran 1.19x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.7x
Net Borç/EBITDA 1.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 2.49x
Borç/Özkaynak 2.49x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 16.3x
Faiz karşılama 16.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+15.1
Hasılat yıllık %15.1 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+51.9
Net kâr yıllık %51.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 669.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 502.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-44.1%
Eksi %44.1 beklenen değer (269.22) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 403.56 | PD/DD hedefi: 120.48 | EV/EBITDA hedefi: 332.62 | DCF hedefi: 120.48
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
92/100
Düşük borç riski (92/100). Faiz karşılama oranı 16.3x — güçlü. Borç/EBITDA 1.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 100/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
69.86
DCF (69.86) güncel fiyatın %85.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 481.93
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$79.6
Güncel fiyat Graham değerinin %83.5 üzerinde ($79.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
29.9x vs 23.3x
Sektör medyanının %28 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
27.59x vs 4.19x
Sektörden %559 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
20.5x vs 14.2x
Sektörden %45 daha yüksek EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%34.3 vs %53.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %34.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (485.07), TRAMA-99 çizgisi (462.92) ile yakın seviyede (%+4.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 485.07
TRAMA: 462.92
Fark: %+4.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MCO — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.