LUMI

NORDIC
237.40
EUR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
84/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
68/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€16.5
Pahalı
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
78/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (78/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €261M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+4.1). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %24.1. Her 100€ satıştan 24€ kâr kalıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-24.0 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€234M) kârın %90'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.0. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 84/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%53.6
VaR 95% ?
%5.31
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%7.61
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%6.35
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%30.6
25.02.2026 → 20.03.2026
Асимметрия ?
0.15
Parametrik%5.31
Historik%5.14
Cornish-Fisher%5.14
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+125.8%
ROIC ?
17.5%
Значение DCF ?
329.45
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (261.4M EUR, %+4.1)
Yıllık net kâr büyümesi %+28.1
Hasılat çeyreklik %+4.7 büyüdü (1.1B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+38.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %46.6
Net kâr marjı yüksek: %24.1
FAVÖK çeyreklik %+10.0 büyüdü (604.5M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %55.8
Toplam borç %-24.0 azaldı → 347.0M EUR
Net borç: 109.6M EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran: 1.60x — yeterli likidite
Nakit %-53.0 azaldı → 237.3M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 409.7M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 234.0M EUR
ROE düşük: %4.2
ROA: %2.7
Toplam varlıklar: 9.7B EUR (%-1.3)
Özkaynak: 6.3B EUR (%+2.4)
İşletme kârı pozitif: 477.5M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 60.4x (Faiz: 10.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 853.7M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 612.3M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-25.4
CAPEX: 175.6M EUR (Hasılatın %16.2'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-5.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 251.73 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %17
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %24.1
Net kâr marjı %24.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.3
ROE %19.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %55.8
FAVÖK marjı %55.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %46.6
Hasılat başına brüt kâr %46.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %25.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %25.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 9.0x Сектор: 82.2x
F/K 9.0x — sektör medyanının (82.2x) %89 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.29x Сектор: 9.66x
PD/DD 2.29x — sektör medyanının (9.66x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.2x Сектор: 93.4x
EV/EBITDA 7.2x — sektör medyanının (93.4x) %92 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 1.60x
Cari oran 1.60x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.2x
Net Borç/EBITDA 0.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 54.3x
Faiz karşılama 54.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+38.1
Hasılat yıllık %38.1 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+28.1
Net kâr yıllık %28.1 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
84/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (84/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+125.8%
Artı %125.8 beklenen değer (536.09) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 712.20 | PD/DD hedefi: 712.20 | EV/EBITDA hedefi: 712.20 | DCF hedefi: 329.45
Damodaran Değerleme
68/100
Orta Damodaran skoru (68/100). ROIC (%17.5) – WACC (%10.5) farkı +7.0 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 54.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 75/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.5
ROIC (%17.5) sermaye maliyetini 7.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
329.45
DCF modeli 329.45 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %38.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 237.40
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€16.5
Güncel fiyat Graham değerinin %93.0 üzerinde (€16.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
9.0x vs 82.2x
Sektör medyanının %89 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.29x vs 9.66x
Sektörden %76 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.2x vs 93.4x
Sektörden %92 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.5 vs %10.5 WACC
ROIC 7.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%35.7 vs %51.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %35.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (237.40), TRAMA-99 çizgisinin %5.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Цена:: 237.40
TRAMA: 251.73
Разница: %-5.7
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
LUMI — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.